En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Sosyal medyada gündem olan 'Daire 16 Özay Kaya' konuştu

Gündem 21.08.2021, 17:55

Beslediği sokak köpeğini istemeyen mahalle sakinlerine isyan eden ve bu isyanıyla sosyal medyada gündem olan Özay Kaya isimli vatandaş konuştu. Vatandaş, "Dikkat ederseniz Köpük adlı köpeğimizin kulübesi apartmanın dışında. Yasaya göre buralar hayvanların doğal yaşam alanları. Hiç kimse onu barınağa aldırtamaz" dedi.

Vatandaş şunları söyledi; 

"Sokak hayvanlarının bu şekilde muamele görmesine tepki gösterdim"

“Yaşanılan olayın bir mazisi var. Yaklaşık 2 yıl önce adına köpük dediğimiz sokak köpeği arka ayakları tutmaz vaziyetteyken biz bunu parkta gördük ve 3 aylık mücadele sonunda bu sokak köpeğini tedavilerle, beslenmeyle, ilgiyle sadece biz de değil bütün mahalleli köpeğe ilgi gösterdi. Herkes evinden kalan yemekleri vererek, mama alarak başka şekilde her türlü köpeğe baktılar, sadece ben değil. Ben sadece bunu yapanların sözcüsü oldum. Bu şekilde duygusal bir bağ kurulduktan sonra da köpükle doğal olarak bunun buradan alınma isteği, barınak aranılarak, belediye aranılarak buradan aldırtacağız kararının apartman yönetiminden çıkması sonucu ben bu tepkimi dile getirdim. Çünkü dikkat ederseniz Köpük adlı köpeğimizin kulübesi apartmanın dışında. Kanuna göre parklar, bahçeler sokak hayvanlarının doğal yaşam alanları kabul edildi. Hiç kimse apartman yönetimi de dahil olmak üzere, kimseye zarar vermiyorsa, rahatsızlık vermiyorsa onu barınağa aldırtamaz. O yüzden ben sokak hayvanlarının bu şekilde muamele görmesine tepki gösterdim."

"Baba olan, anne olan veya insan sevgisi olan herkes anlar bunu"

Beni dışarıya çıkartan kızım oldu diyen Özay Kaya, “Kızım böyle bir karar alındığını duyduktan sonra ağlamaya başladı. Baba olan, anne olan veya insan sevgisi olan herkes anlar bunu. Videoda da zaten 'her yer bizim' dedim. Koskocaman apartmanlarda oturuyoruz. Bir metrekarelik kulübede yaşayan sokak hayvanına hiç kimse bu muameleyi yapamaz. Biz her şeyin sahibi değiliz. Bütün canlılarla beraber yaşıyoruz. Kedilerle beraber, köpeklerle beraber, bitkilerle, ağaçlarla beraber bu dünya hepimizin. Sadece bizim değil” diye konuştu.

“Tepkiler çok olumluydu"

Özay Kaya ayrıca, “Tepkiler çok olumluydu. Tabii ki yüzde 5’lik bir kısım var sokak hayvanlarından zarar görmüş olan onlara da hak veriyorum. Benim bahsettiğim sokak hayvanlarından zarar görenler değil. Hiç kimseye zararı olmayan, kulübesi olan, bakımı, aşıları yapılan köpeklere bu şekilde tepkilerin olması üzüyor beni benim tepkim buna” şeklinde konuştu.

Görüntüleri çekerek sosyal medya hesabından paylaşan Özay Kaya’nın kızı Ayça Kaya ise "Benim elimden gelen onlara bakmaktan başka bunu insanlara duyurmak ve sesimizi duyurmaktı. Bir tek bizim apartmanımızda yaşanan bir sorun değil Türkiye’nin her yerinde yaşanan bir sorun. Bunun artık bir sorun olarak değil hayatımızın bir parçası olarak yaşanılmasını duyurmak istiyordum. Umarım sesim duyulmuştur. Destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kısa sürede sosyal medyanın en çok izlenen videolarından biri olan tepki videosuna on binlerce beğeni ve yorum geldi.

Beslediği köpeğin, belediye tarafından alınması için ihbarda bulunulduğunu öğrenen apartman sakini, isyanını  "Sokağın köpeğini, herkesin baktığı ve hiç kimseye zararı olmayan köpeği, alsınlar diye belediyeyi kim arıyorsa uğraşacağım onla. Tek biz yaşamıyoruz bu dünyada, hayvanlar da var. Biraz insan olun ya. Kime zararı var bu köpeğin" sözleriyle dile getirmişti. 

İsyanını dile getirirken köpekle sorunu olanın kendisiyle görüşmesini söyleyen ve "Daire 16'dayım, adım İbrahim Kaya" diyen kişiye destek mesajları yayınlayan hayvanseverler de 'Daire 16' başlığı altında paylaşımlar yaptı. Yayınlanan destek mesajları ile video kısa sürede 'Daire 16' başlığıyla Twitter gündemine girdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!