Öne Çıkanlar eminonünde denize bebek atan anne fırtına ve hortum kaşı vurdu Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay serbest bırakıldı İBB işgal davası çay ocağı

Bu haber kez okundu.

Numan Kurtulmuş'tan 'Fırat Kalkanı ve OHAL' açıklaması
Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplanan Bakanlar Kurulu’nun gündemine ilişkin açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, AB müzakerelerinin toplantıda ele alındığını ifade etti. Türkiye’nin AB ile ilişkilerinde 15 Temmuz sonrası önemli bir safhaya girildiğine dikkati çeken Kurtulmuş, darbeden sonra Türkiye’de ortaya çıkan milli birlik ve beraberlik ruhunun, demokratik standardı yüksekliğinin AB ülkeleri tarafından görüldüğünü ifade etti. Türkiye-AB ilişkisinin göçmen sorunu çerçevesinde ele alınacak bir konu olmadığını anlatan Kurtulmuş, bu meseleyi sadece göçmen meselesine indirgenecek bir tavrın doğru olmadığını söyledi.

Anayasa Mahkemesi’nin kararına karşın Bosna Hersek’te iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nde 9 Ocak tarihinin "Sırp Cumhuriyeti Günü" olarak kutlanması için referandum düzenlenmesine ilişkin değerlendirmede bulunan Kurtulmuş, "Başvurunun Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesini önemli bir karar olarak değerlendiriyoruz. Bir taraftan Hırvat, bir taraftan Sırpların ve Boşnakların olduğu Bosna Hersek Cumhuriyeti’nde herhangi bir günün ortaya konması etnik ayrışmayı hızlandıracak bir süreç olarak değerlendirilmektedir. Bu çerçevede hem Avrupa Birliği’nin hem de ABD ve diğer unsurların Bosna Hersek’teki bu anlamda etnik ayrışmayı çağrıştıracak olan bir çabaya başvuruya destek vermediğini karşı olduğunu izliyoruz. Türkiye olarak da etnik bir ayrışmayı sağlayacak olan böyle bir çabanın doğru olmadığı kanaatini ifade ediyoruz" şeklinde konuştu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Bakanlar Kurulu’na bir sunum yaptığını belirten Kurtulmuş, "Ceza muhakemeleri usulu kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı Bakanlar Kurulu’na sunulmuş. Önümüzdeki hafta da bu konu Bakanlar Krulu’nda imzaya açılacak" dedi.

FIRAT KALKANI HAREKATI
Fırat Kalkanı harekatının detaylarının sorulması üzerine Kurtulmuş, "Türkiye’nin Suriye’de yapmakta olduğu operasyonun 3 temel kırmızı çizgisi var. Bunlardan birincisi Türkiye kendi sınırlarını Suriye’den kaynaklanan terör örgütlerinden korumak mecburiyetindedir. Oradan gelen teröristlerin, örneğin Gaziantep’te 57 vatandaşımızı nasıl şehit ettiğini gördünüz. İkincisi, Türkiye Suriye’nin toprak bütünlüğünden yanadır. Bunun için gerekli olan müdahaleyi yapar. Üçüncüsü ise, bununla bağlantılı olarak Suriye’nin kuzeyinde oluşturulacak bir Kürt koridorunun, bir PYD koridorunun, biz orada yaşayan Kürt kardeşlerimizin varlığına karşı değiliz. Buna ciddi bir şekilde Türkiye’nin müdahale edeceği açıktır" şeklinde konuştu.

"Başından itibaren konuşulan konu ise YPG güçlerinin Fırat’ın doğusuna çekilmesi meselesidir" diyen Kurtulmuş, "Bu anlamda Türkiye, ısrarla Fırat’ın doğusuna YPG güçlerinin çekilmesi ile ilgili taleplerini tekrarlamıştır. Biz, bu bölgede, tamamen terörden temizlenmesi ile ilgili kararlılığımızı sürdürüyoruz. Bu operasyon başarıya ulaştıkça, buradaki şehirler asli unsurlarına verilmeye başladıkça, halkın bu bölgeye döndüğünü görüyoruz" açıklamasında bulundu.
Kurtulmuş, Rakka ve Musul operasyonları ile ilgili olarak Türkiye’nin tavrının açık olduğuna dikkati çekerek, "Biz, her iki yerde de, Rakka’da da Musul’da da yerel unsurların operasyonların ana unsuru olması görüşünü savunuyoruz. Buradaki ılımlı muhalefet unsurları bunlar Rakka ve Musul’daki operasyonların esasını teşkil etsin ve bu operasyonlar uluslararası koalisyonun kontrolünde yapılsın. Bunun içerisinde de özellikle PYD ve YPG güçlerinin her iki operasyonda da bulunmaması Türkiye için önemlidir" dedi.

OHAL VE FETÖ’YLE MÜCADELE
OHAL sürecinin uzatılıp uzatılmayacağının sorulması üzerine Kurtulmuş, "Devamı uzatılması ile ilgili herhangi bir konu Bakanlar Kurulumuza gelmemiştir" dedi.
FETÖ mücadele kapsamında haksızlığa uğrayanların yaptığı başvurulara ilişkin soru üzerine Kurtulmuş, "Çok hassas bir süreçten geçiyoruz. Bu hassas sürece, herkesin hassasiyetlerine riayet ederek bu sürecin içerisinde yer alması lazım" dedi.
FETÖ’nün işlediği suçun Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ağır suçu olduğunu belirten Kurtulmuş, "Bu ağır suçla irtibatlı kim varsa o da en ağır suçun ortaklarıdır. İlla uçağı kaldırıp meclisi bombalaması gerekmiyor. O işi bir kişi yaptı ama o kişinin arkasında binlerin onbinlerin olduğunu biliyoruz. Adaletli davranacağız kimsenin haksız yere burnunun kanamamasını da sağlayacağız. Bu hassasiyet içinde bu soruşturmalar devam ediyor. Başbakanlık bünyesinde bir komisyon oluşturuldu. Bütün bu dilekçelerin her birisi somut kriterleri biliyorsunuz, bu kriterlere uygun bir şekilde bunlar tespit edilecek. Ayrıca, gerekli görülen dosyalarda detaylı çalışmalar yapılacak ve varsa bir haksızlık ortadan kaldırılmaya çalışılacak" dedi.
Asılsız ihbarlar meselesinin de büyük bir suç olduğunu anlatan Kurtulmuş, "Genelge hazırlanır belki biraz da detaylandırılır ama çalışma ile ilgili komisyon kuruldu. Titizlikle bu komisyon bunu değerlendirecek ve sonuç alınacaktır" dedi.

ASKERİ BİRLİKLERİN TAŞINMASI
"Askeri birlikler taşınmaya başlandı. Bu askeri savaş uçaklarının şehir dışına taşınması güvenlik zafiyeti oluşturur mu?" sorusunu Kurtulmuş, "Bu yerlerin t aşınması ile ilgili her türlü analiz yapıldı. Bu unsurlar dışarı çıksın diye rövanşist mantıkla bu karar alınmadı. dolayısıyla hiçbir şekilde güvenlik riski oluşturmayacaktır. Askeri alanların tamamı kamusal ihtiyaçların karşılanması için kullanılacaktır. bunların hepsinin kararı verilecek, onun için normal bir süreçtir" diye cevapladı.


(İHA)

Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.