Kılıçdaroğlu işsiz gençlerle görüştü: Türkiye’nin kaderini belirleyecek olan sizlersiniz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni mezun işsiz gençlerin yaşadığı sorunları dinledi. Babaannesinden aldığı harçlıklarla okuduğunu anlatan gençlerden biri "Hâlâ babaannemin emekli maaşından bana ayırdığı parayı alıyorum. 25 yaşında Boğaziçi mezunuyum. Bir yetişkin olarak kendimden utanıyorum ama bunun benden kaynaklanmadığını bilerek utanıyorum" dedi.

Politika 07.03.2021, 17:23 07.03.2021, 17:34 Yönetici
Kılıçdaroğlu işsiz gençlerle görüştü: Türkiye’nin kaderini belirleyecek olan sizlersiniz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, lise, üniversite öğrencisi ve yeni mezun işsiz gençlerle video konferans toplantısında bir araya geldi. Yaşları 14 ile 24 arasında değişen gençlerin sorunlarını dinleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, çözüm önerilerini anlattı.

“EĞİTİMLE İŞ HAYATI ARASINDA UÇURUM VAR”

Mezun olduktan sonra iş bulmakta zorlandıklarını ifade eden gençler Kılıçdaroğlu'na yaşadıkları sorunları şöyle anlattılar:

* Özellikle devlet üniversitelerinde okuyan gençlerin sıkıntısı maddiyat. Üniversitede okurken verilen KYK bursları ve krediler özellikle İstanbul'da okuyanlar için yetersiz kalıyor.

* Burs alabilenlerin sayısı çok az ve ihtiyacı olan kesime çıkmıyor çoğu zaman. Kredi kısmında ise geri ödeme koşuluyla verildiği için aslında bu gençlere çözüm yaratmıyor hatta uzun vadede sorunlara yol açabiliyor. Bu sebeple maddi yetersizliklerden ötürü üniversitede birçok öğrenci hem okuyup hem çalışmak durumunda kalıyor.

* Ama ülkemizde bu durum tam olarak böyle sonuçlanmıyor çünkü mezun olduğumuzda üzerimizde kalan kabarık bir kredi borcu iş kaygısı mahalle baskısı, belirsizlikler gibi şeylerle yüz yüze geliyoruz bunlardan kurtulmamız için öncelikle iş bulmamız gerek mezun olduğumuzda.

* Yeni mezunlardan absürt şekilde uzun süreli mesleki tecrübe bekliyorlar bunlara ek olarak gençlerden yabancı dil bilgisayar programları gibi hem zaman hem para gerektiren gibi yetenekler talep ediyorlar.

* Günün sonunda maddi yetersizlikler yaşayan arkadaşlarımız bu imkanlara sahip olamadıkları için iş bulmakta geri kalıyorlar. Üniversitelerle verilen eğitim arasında iş hayatında yapılanla arasında çok büyük bir uçurum var.

“KENDİMDEN UTANIYORUM AMA…”

* Boğaziçi'ndeki son iki dönemimi hem çalışarak hem okuyarak geçirdim. Part-time sigortasız yaklaşık bir yıl çalıştım. Bu yorucu ve yoğun dönemi geçirmemin tek nedeni mezun olduğumda işsiz kalmak istememdi.

* Mezuniyetime yakın çalıştığım yerden bir iş teklifi aldım asgari ücretten bozma bir teklifti ama o an başka bir seçeneğim yoktu ve kabul ettim. Sonra tam zamanlı ve sigortalı bir şekilde aynı yerde işe başladım.

* Derken pandemi çıktı ev arkadaşım öğrenciydi memleketine dönmek zorunda kaldı. O ayrıldıktan sonra ben de evimin giderlerini karşılayacak bir gelirim olmadığı için Bursa'ya ailemin yanına dönmek zorunda kaldım.

* Herkes benden iş hayatına başlamamı beklerken beş parasız işsiz bir şekilde eve dönmek çok çok ağırdı. Okurken babaannem bana emekli maaşından arttırdığı parayı gönderirdi bir KYK bursu kadar bile değildi miktarı ama destek olurdu.

* Ben mezun oldum çalışmaya başladım babaannemi bir yemeğe bile çıkartamadım hatta babaannem bana o harçlığı vermeyi bırakmadı sonra zaten işsiz kaldım. Hâlâ babaannemin emekli maaşından bana ayırdığı parayı alıyorum. 25 yaşında Boğaziçi mezunuyum bir yetişkin olarak.

* Bağımlı nüfus tabiri çocuklar ve yaşlılar için kullanılır ama bugün maalesef biz Türkiye'de bağımlı bir nüfusla karşı karşıyayız.

* Üretken olabilecek insanlar gençler bugün ya çalışamıyorlar çalışamadıkları için ailelerine bağlı kalıyorlar maddi olarak ya da o kadar düşük ücretlerle çalışıyorlar ki maddi destek almak zorunda kalıyorlar ailelerinden. Ya da maddi destek alamıyorlarsa benim gibi ailelerinin yanına dönmek zorunda kalıyorlar.

* Bunu çok tehlikeli buluyorum çünkü eğitimin kendini geliştirmenin bir çıktısını alamamak çok büyük bir hayal kırıklığı. Şuanda 25 yaşında yetişkin bir insan olarak ailemle yaşamak zorunda olduğum için babaannemin emekli maaşından arttırdığı parayı kendime harçlık edindiğim için kendimden utanıyorum ama bunun benden kaynaklanmadığını bilerek utanıyorum.

 “İKTİDARIN GENÇLERİ DESTEKLEMEMESİ ÇOK CANIMI SIKIYOR”

“Kimsenin çıkıp da ‘gençler iş beğenmiyor evet çünkü haklılar' diye laf etmemesi özellikle iktidar kanadının biz gençleri bu konuda desteklememesi benim çok canımı sıkıyor. Çünkü ülkeyi yıllardır yöneten onlar. Sürekli çıkıp ‘bu ülkenin geleceği gençlerdir. Biz gençlere değer veriyoruz' diye söylemeleri de beni çok sinirlendiriyor çünkü biz ülkenin yarınları değil ülkenin bugünleri olmamız lazım. Biz gençlerin psikolojik sıkıntılarının hafife alınması da çok canımı sıkıyor. Kaybolup giden yıllarımız geri gelmiyor çünkü. Ben bir genç olarak en çok anlayış bekliyorum tüm siyasetçilerden.”

“Z KUŞAĞI BEYİN GÖÇÜ KUŞAĞI OLACAK DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

“Mezun olduktan sonra üniversitede kalmayı hedefliyorum ama akademi içerisindeki bu liyakat probleminden kaynaklı ciddi endişelerim var çünkü bir yerim olduğunu düşünmüyorum. Herhangi bir üniversitede kadroların içerisinde bulunma isteğim var ama kadroların ideal formunda olduğunu düşünmüyorum. Eğitimin özellikle Türkiye'de içinin boşaltılmasının uzun vadede hasar verici sonuçlarının olduğunu düşünüyorum. Z Kuşağı beyin göçü kuşağı olacak diye düşünüyorum ben çünkü Türkiye'de bir alternatif yaratılamıyor. İşsizliğin genel olarak sebebi bu alternatifsizlik veya bu alternatiflerin genel olarak elimizden alınması diye düşünüyorum.”

“MÜLAKAT OLAYININ KESİNLİKLE KALDIRILMASI LAZIM”

Gençlerin sigortasız, çok düşük ücretlerle çalıştırılmak istendiğine, bunu kabul etmediklerinde de “İş var ama çalışmak istemiyorsunuz” denildiğine dikkati çeken Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

* Bu söylem, çok rahatsız edici bir söylem. Bunu söyleyen politikacıyı sizin bir şekliyle cezalandırmanız lazım. Mülakat olayının kesinlikle kaldırılması lazım. Siyaset kurumu kirlilikten arınmadığı sürece bu tür (torpil) olaylar maalesef karşımıza daha çok çıkacaktır.

* Üniversitelerin gerçek anlamda üniversite olması için bilimsel, yönetimsel ve mali özerkliğinin olması lazım. Bunlar olmadığı takdirde üniversite, üniversite olmaz.

* Üniversiteler eğer gerçekten bilim üretiyorsa, öğrenciyle hoca arasında sağlıklı ve tutarlı bir ilişki varsa o zaman bu üniversiteler üniversite olur. Aksi halde yönlendirilen, baskı altına alınan, tartışmaların bile yasaklandığı bir ortamda üniversite, üniversite olmaktan çıkar.

“TÜRKİYE’DE GÜÇLÜ BİR SOSYAL DEVLETİN OLMASI LAZIM”

Kılıçdaroğlu, bir meslek yasasının çıkarılması gerektiği belirterek, gençlere bu konuda bir çalışma yaparlarsa bunu parlamentoda dile getireceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Düşük ücretli işler ve işsiz sayısının çok olduğu yerde sendikalaşma olmaz. Çok sayıda işsiz vardır. Dolayısıyla işveren daha düşük ücret ödeyerek kişinin emeğinden daha fazla yararlanmak ister. Kapitalizmin ortaya koyduğu gerçek de budur. Bunu aşmak için Türkiye’de güçlü bir sosyal devletin olması, istihdam alanlarının yaratılması, kişi başına gelirin yükseltilmesi, aile destekleri sigortasının çıkması lazım. Bunların hiç birisi şu anda yok. Olmadığı için de bir umutsuzluk var ve bu umutsuzluk üzülerek ifade edeyim, besleniyor” diye konuştu.

“TÜRK TELEKOM’U HARİRİ AİLESİNE SATTIK”

Kılıçdaroğlu, gençlerin internetin kalitesizliğinden ve pahalılığından şikayetçi olduğunu aktararak, şunları ifade etti:

* Şunu gençlerin unutmaması lazım, Türk Telekom’u Hariri ailesine sattık. ve Hariri ailesi Türk Telekom’u, Türk bankalarından çektiği kredilerle aldı. Kredilerin bütün karlarını aldı, Türk Telekom’un pek çok malzemesini sattı, borçları ödemeye gelince ‘Ödemiyorum.’ dedi. Karı aldı, tekrar Türk Telekom’u bize bıraktı. Türk Telekom, internet altyapısını çok güçlendirecekti, hiçbir görevini yapmadı. Bugünkü altyapıyla maalesef baş başa kaldık.

* Eğer siz, demokrasi, özgürlük istiyorsanız, CHP dahil rahatlıkla beni eleştirmek istiyorsanız, önce bu demokratik sistemi getirmek zorundayız, otoriter sistemi bitirmek zorundayız. Ondan sonra rahatlıkla eleştiri yapabilirsiniz.

“VERGİLER NEREYE HARCANIYOR?”

* Gençler, ‘Ben, vergi ödüyorum, benim ödediğim vergiler nereye harcanıyor' sorması lazım. Bu soruyu sormazsanız ülkeye demokrasi getiremeyiz. Ödenen vergilerin nerelere harcandığını siyasi iktidar halka anlatmak zorundadır.

* Ben vergi ödüyorum evet siz de vergi ödüyorsunuz nereye gidiyor bu paralar? Bu vergiler ağırlıklı olarak tefecilere, faizcilere gidiyorsa o zaman sormanız lazım. 19 yıldır bir ülkeyi yöneteceksiniz, 19 yılın sonunda 10 milyonu aşkın işsiz üreteceksiniz.

* Önümüzdeki seçimlerde Türkiye’nin kaderini bizler değil, sandığa gidip ilk kez oy kullanacak 6 milyon 300 bin genç belirleyecek.Türkiye'nin kaderinin belirleyecek olan sizlersiniz. Türkiye'yi kurtaracak olanlar aslında sizlersiniz.

Kaynak: Sözcü
Yorumlar (0)
15
hafif yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 37 81
2. Fenerbahçe 37 76
3. Galatasaray 37 75
4. Trabzonspor 37 64
5. Sivasspor 37 58
6. Alanyaspor 38 57
7. Hatayspor 37 57
8. Gaziantep FK 37 54
9. Göztepe 37 51
10. Karagümrük 37 51
11. Konyaspor 37 45
12. Rizespor 37 45
13. Antalyaspor 38 43
14. Başakşehir 37 43
15. Malatyaspor 37 41
16. Kasımpaşa 37 40
17. Kayserispor 37 39
18. Ankaragücü 37 38
19. Erzurumspor 38 37
20. Gençlerbirliği 37 35
21. Denizlispor 37 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 33 50
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 33 39
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 33 29
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 33 8
Takımlar O P
1. Man City 34 80
2. M. United 33 67
3. Leicester City 34 63
4. Chelsea 34 61
5. West Ham 34 58
6. Tottenham 34 56
7. Liverpool 33 54
8. Everton 33 52
9. Arsenal 34 49
10. Aston Villa 33 48
11. Leeds United 34 47
12. Wolverhampton 34 42
13. Crystal Palace 33 38
14. Brighton 34 37
15. Southampton 33 37
16. Burnley 34 36
17. Newcastle 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 34 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 34 76
2. Real Madrid 34 74
3. Barcelona 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 34 53
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Granada 34 45
9. Athletic Bilbao 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Osasuna 34 40
12. Cádiz 34 40
13. Levante 34 38
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 34 31
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 34 30
19. Elche 34 30
20. Eibar 34 26