CHP'li Özgür Özel: AKP, Meclis'in işleyişine doğrudan darbe yapmak istedi

CHP'li Özgür Özel, "Üzülerek söylemek gerekir ki Meclis başkanı da Cumhur İttifakı'nın arzuhalcisine dönmüş durumdadır." ifadelerini kullandı.

Politika 01.04.2021, 12:53 Yönetici
CHP'li Özgür Özel: AKP, Meclis'in işleyişine doğrudan darbe yapmak istedi

AKP’nin tüm itirazlara ve AYM'nin daha önce iki kez verdiği iptal kararına rağmen 5. kez Meclise getirdiği "Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi" muhalefet milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. 

Halk TV'nin aktardığına göre; HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu partileri adına TBMM'de konuya ilişkin basın toplantısı düzenledi. 

"Tayyip bey bizi mahveder', orasını da sen düşün!"

CHP Grup Başkanvekili ve Özgür Özel, "Olağanüstü bir gün yaşıyoruz. 3 muhalefet partisi 10'ar dakika bölüşerek basın toplantısı yapıyoruz. Acilen konuşulması gereken hususlar var. Çünkü Meclis'in işleyişine karşı, demokrasinin şeklen bile olsa Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Saray'dan aldığı talimatlar, milletvekili grubu üzerine kurmuş olduğu tahakküm önceden milletvekillerinin hangi kararı alacağının haftalar önce bakanlar tarafından bilinmesi.." diye konuştu. 

Özel şöyle devam etti:

"Meclis'i hiçe sayan, yok sayan, kendi grubunu yok sayan anlayış şimdi de Meclis'in işleyişine doğrudan darbe yapmak, kural tanımamak, kuralları değiştirmek, tabiri caizse yediği golü yememiş saymak için sahadaki hakemi değiştirmek gibi akıl almaz işlere karışmış durumda Adalet ve Kalkınma Partisi. 

Üzülerek söylemek gerekir ki Meclis başkanı da Cumhur İttifakı'nın arzuhalcisine dönmüş durumdadır. Dün 9 aydır Meclis gündeminde olan, 9 aydır gelip gelip giden bir kanun görüşülüyor. Kanun güvenlik soruşturmasını içeriyor. Tepeden tırnağa anayasaya aykırı. Zaten Anayasa Mahkemesi bozduğu için tekrar tekrar gelmiş. AYM, AK Parti'nin getirdiği fişleme kanunu başvurumuz sonrası iptal etmiş. AK Parti'de onu yeniden getirmiş. Kendileri de rahatsızlar. Çünkü bir sene sonra iktidar bize geçtiğinde AK Partili memurların hepsinin gitme korkusu var. Biz de diyoruz ki geçirseniz bile iptal ederiz, kullanmayız.

Kafalar karışık, grup karışık, moralleri bozuk. Dün görüşmeler başladı. Biz tüm haklarımızı kullanıyoruz ama AK Parti grubunda durum şu, yoklama istediğiniz zaman Çin Ordusu gibi geliyorlar. Müzakerelerde çil yavrusu gibi dağılıyorlar. Galiba orada fotoğraf çektirmek istemiyorlar.

Biz çağırıyoruz, onlar gidiyor. Baktık içeride durmaya niyetleri yok. Yoklama isteyip de onları grupların zoru ile gelmelerindense gelmesinler bakalım dedik. Gelmediler. Muhalefet salonda, muhalefet daha çok. Oylamaya geçiliyor. AK Parti Grup Başkanvekili yaptığı görevin farkında değil. Oylamaya geçildi, başkan baktı. "Sayın arkadaşlar dedi, açık bir fark var" dedi ve maddelerine geçilmesi reddedildi kanunun. İç Tüzük diyor ki bir yıl süre ile gelemez artık.

Bu sırada oturum kapatıldı. Hepsi koştu geldi. Baskılar, biz çokuz vs diye. İçeride dünya kadar tartışma. Çoksanız geleceksiniz, yoksanız sonucu kabul edeceksiniz. Bu milletin vergilerinde kesilen paralar ile hepimiz maaş alıyoruz. O salona gelmeyip hepimiz maaş alıyorsa sonuca katlanacaksınız. "Vay efendim Tayyip bey bizi mahveder" E orasını da sen düşünecektin. Tam bu noktada Meclis Başkanı geldi koşa koşa. Diyor ki, "Ben başkanım, Haydar bey senin yerine ben yöneteceğim." Yapamazsın, doğru değil. 

Şimdi 12'ye başkanlık divanı toplantısı konulmuş. Öyle bir şey ki, bir arkadaşımız Adıyaman'da, bir arkadaşımız Burdur'da. Bir arkadaşımız Tekirdağ'da. Toplantıyı koyuyor. Geldi bütün arkadaşlarımız. Böyle bir şey olur mu arkadaşlar? Maç bitmiş, düdük çalmış diyor ki biz bu maçı iptal edeceğiz baştan oynatacağız diyorlar. Tamamen bir iç tüzük ihlali. 12'de yaptıkları toplantı hukuka aykırıdır. Bu İstanbul seçimindeki durumdur. Şimdi İç Tüzüğü, Cumhur İttifakı'nın, AK Parti'nin arzuhalcisi bir kez daha bunu ayaklar altına almaya niyetlenmiş. Anayasal denetim altındadır. Anayasa Mahkemesi'ne gideriz.

Artık belli bir yerden sonra bu kadar hukuksuzluğa, haksızlığa biz ne diyelim? Bir milletvekilinin toplantısını, 10'ar dakikalara bölerek sesimizi duyurmaya çalışıyoruz muhalefet olarak. Size oy verenler seçmen de bize oy verenler Mars'tan mı gelmiş?"

"Oylama sonucu sabittir, nettir ve resmidir"

Meclis'te basın toplantısı düzenleyen bir diğer vekil olan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise, "Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun teklifinin maddelerine geçilmesi genel kurulun açık oylamasına sunuldu. Meclis TV canlı yayındayken sunuldu. Bir açık oylama yapıldı ve çoğunluk oyuyla maddelerine geçilmesi reddedildi. Bu, iç tüzüğün 81.maddesine göre, maddelerine geçilmesi veya tümü kabul edilmeyen kanun teklifleri genel kurulca reddedilmiş sayılıyor ve bu durumda bir yıl içinde aynı kanun teklifi sunulamıyor." dedi.

Beştaş şöyle devam etti:

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun teklifinin maddelerine geçilmesi genel kurulun açık oylamasına sunuldu. Meclis TV canlı yayındayken sunuldu. Bir açık oylama yapıldı ve çoğunluk oyuyla maddelerine geçilmesi reddedildi. Bu, iç tüzüğün 81.maddesine göre, maddelerine geçilmesi veya tümü kabul edilmeyen kanun teklifleri genel kurulca reddedilmiş sayılıyor ve bu durumda bir yıl içinde aynı kanun teklifi sunulamıyor. Başkanlık divanı iki katip üyeden bir de başkanvekilinden oluşuyor. İki katip üyenin itirazı olmadı. Bu nedenle yapılan oylama sonucunda Meclis Başkanlık Divanı ve başkanvekili kabul edilmemiştir şeklinde ilan etti. Oylama sonucu sabittir, nettir ve resmidir. Kanun teklifi reddedildiği için bunun dışında bir tartışma olamaz. 

Sonrasında oylamayı geçersiz saymak, iktidar lehine değiştirmek için bazı girişimler oldu.  Bugün saat 12.00’da Meclis Başkanlık Divanı toplantıya çağrıldı. Bu çağrıda da açıkça teklifin maddelerine geçilmesi oylaması hakkında iç tüzüğün 13’üncü maddesi çerçevesinde yapılan başvuruların değerlendirilmesi amacıyla deniyor. Meclis Başkanlık Divanı kendi çoğunluğuna dayanarak yapılan oylamayı geçersiz kabul etmek için genel kurulda tekrar gündeme getirmeye çalışıyor. Oysaki iç tüzüğün 13’üncü maddesinin 2’inci fıkrasının son cümlesi açıkça itirazın sonradan aykırılığın anlaşılması şeklinde bir cümle söylüyor. Böyle bir durum söz konusu değil. Bugün meclis başkanlığının toplanması ve bunu değerlendirmesi iç tüzük hükümlerine aykırıdır çünkü ortada itiraz yok. Reddedilmiş bir oylama tekrar gerçekleştirilemez. Bu konuda iktidarın bir kanun yapma tekniği var. Muhalefetle ortaklaşmak, görüşmek ve ayrıntıları tartışmak gibi bir kültürleri yok.

"İç tüzüğün bu hükümleri kesin ve nettir"

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ise TBMM'de yaşananlara ilişkin yaptığı basın toplantısında, "Kanunun maddelerine geçilmediği için kanunun tümü genel kurulda reddedilmiş sayılmaktadır. İç tüzüğün 76’ıncı maddesinin TBMM tarafından reddedilmiş olan kanun teklifleri ret tarihinden itibaren bir tam yıl geçmedikçe TBMM’nin aynı yasama dönemi içerisinde yeniden verilemez hükmüne göre teklif bir yıl içerisinde tekrar genel kurula getirilemeyecektir." dedi.

Dervişoğlu şöyle devam etti: 

"İç tüzüğün bu hükümleri kesin ve nettir. Oylamanın sonlandığı 3’üncü oturumun ardından Meclis başkanvekili oturuma ara vermiştir. Verilen arada Mustafa Şentop ve tüm parti gruplarının başkanvekillerinin katılımı ile de toplantı düzenlenmiştir. AK Parti grubunun temsilcileri iç tüzüğün amil hükümleri net olmasına rağmen oylamanın tekrar edilmesinin yollarını aramışlardır. Beğenmediğiniz parlamento kararlarını milletvekillerinin iradesini yok sayarak değiştirmeye çalışmak bunun yol ve yöntemlerini aramak demokrasi ile bağdaşmayan bir durumdur. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle birlikte anayasanın, kanunların çiğnendiğine şahit olduk şimdi sıra iç tüzüğün yok sayılmasına mı gelmiştir? Parlamentoyu, millet iradesini yok saymaya yönelik herhangi bir girişime İYİ Parti olarak izin vermeyeceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz. Mustafa Şentop’un da genel kurul kararından yana tavır koyacağını temenni ediyoruz. AK Parti grubunu parlamentonun aldığı bu karara demokratik bir olgunlukla saygı duymaya davet ediyoruz. Kendilerine bunun anayasal bir zorunluluk olduğunu hatırlatıyoruz.

Tüm kamuoyu bilmelidir ki AK Parti grubunun Meclis Başkanlık Divanı'ndaki sayısal çoğunluğa güvenerek iç tüzüğün 13'üncü maddesini kendi zaviyesinden yorumlayıp oylamanın usulünde hata olduğuna kanaat getirip tekriri müzakarenin yolunu açmaya çalışması parlamentonun kararına keyfi müdahale anlamı taşıyacaktır."

Kaynak: Gercekgundem.com
Yorumlar (0)
16
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 34 66
4. Trabzonspor 35 60
5. Alanyaspor 35 55
6. Hatayspor 34 53
7. Gaziantep FK 34 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Ankaragücü 34 38
15. Malatyaspor 34 37
16. Kasımpaşa 35 37
17. Başakşehir 34 36
18. Kayserispor 34 35
19. Erzurumspor 35 34
20. Gençlerbirliği 34 32
21. Denizlispor 34 27
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 33 77
2. M. United 32 66
3. Leicester City 32 59
4. Chelsea 32 55
5. West Ham 32 55
6. Tottenham 33 53
7. Liverpool 32 53
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 31 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 32 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 32 34
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 32 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 32 73
2. Real Madrid 32 70
3. Barcelona 31 68
4. Sevilla 32 67
5. Real Sociedad 32 50
6. Real Betis 32 49
7. Villarreal 32 49
8. Granada 31 42
9. Osasuna 32 40
10. Athletic Bilbao 31 38
11. Levante 32 38
12. Celta de Vigo 32 38
13. Cádiz 32 36
14. Valencia 32 35
15. Getafe 32 31
16. Deportivo Alaves 32 30
17. Real Valladolid 31 28
18. Huesca 32 27
19. Elche 32 27
20. Eibar 32 23