Bahçeli’den ilginç seçim barajı açıklaması!

Erken seçim tartışmalarının gölgesinde MHP lideri Devlet Bahçeli'den ilginç bir çıkış geldi. MHP lideri Bahçeli "Yüzde 10'luk seçim barajı düşürülmeli." dedi.

Politika 08.11.2017, 14:57 Yönetici
Bahçeli’den ilginç seçim barajı açıklaması!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye’de yüzde 10 olan seçim barajını ‘ağır’ ‘ diye yorumlayarak, bu oranın yeniden değerlendirilmesi gerektiğini kaydettii. Bahçeli “yüzde 10 barajı ittifaklarla veya başka kararlılıklarla aşılabilir duruma geldi. Türkiye’de iki şeye dikkat etmek gerekiyor:  Zorlamalar ve dayatmalarla birilerini öldürerek kendini yaşatma yerine hep beraber nasıl yaşarız? Demokrasi içinde bunu nasıl başarırız? Türkiye’yi nasıl bir istikrar, normalleşme sürecine getirebiliriz konusunda bir uzlaşmaya varacak çalışma yapmak lazım. Yüzde 5, 7 mi olur yoksa 10 kalır, böyle mi devam etmesi gerekir. Bunu yaparken bir başka parti yok sayıp, ezerek kendine bir yol çizmeye çalıştığında onun da bir anlamı olmadığı görüldü. Bunlardan ders çıkarmak lazım.” dedi.

” AİLE- ÖĞRENCİ – OKUL ARASINDA BİR PAYLAŞIMI DİKKATE ALARAK SORUNUN KÖKLÜ ÇÖZÜMÜNE DOĞRU GİDİLMELİ, KALICI YOL BULUNMALIDIR.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM’deki makam odasında parlamento muhabirleriyle bir araya gelerek  ekonomi, eğitim, uyum yasaları, futbol ve daha farklı konulardaki soruları yanıtladı. Devlet Bahçeli, sınav sistemlerinin değişmesine ilişkin bir soruyu şöyle yanıtladı: “Bu ülkede siyasi iktidarın 15 yıla yaklaşan hizmet sürelerinde Milli Eğitim Bakanı sayısında değişiklik çok olmuştur. Her bakanın görev süresinde milli eğitim sisteminde değişikliklere gidilmiştir. Temel eğitimdehn orta öğretime geçişte 4-5 model uygulamaya geçilmiştir. Şimdi sayın bakanın yapmış olduğu açıklama doğruttusunda değerlendirmede bulunmak konuyu tamamen incelemeye bağlıdır. Bizde böyle bir sistem için arkadaşlarımızı görevlendirdik. Bugün veya yarın sistemle ilgili MHP’nin  görüşünü ortaya koyabilecek değerlendirmeleri bize bildirmiş olacak. Şimdiki halde tartışma çok hızlı gelişiyor. Konu Türkiye’nin  gündeminde. Değişik eleştirilerin de haklılık payı var. Bir de iktidara karşı tavır içinde olanların da bu tavırları içini bir fırsat kolladıkları görülüyor. Aile- öğrenci – okul arasında bir paylaşımı dikkate alarak sorunun köklü çözümüne doğru gidilmeli, kalıcı yol bulunmalıdır.”

“KENDİSİNİ GÖZDEN GEÇİRMESİNDE YARAR VAR ABD’NİN”

Devlet Bahçeli, Başbakan Binali Yıldırım’ın ABD ziyareti ve vize konusuna ilişkin şunları söyledi: “ABD  ile müttefik bir ülke olarak Türkiye ile ilişkilerini sürdürdüğü iddiası taşıyor.  Şahsi kanaatim ABD süper güç olma dost ve müttefik olma niteliklerini ortadan kaldıran bir güvensiz ülke haline gelmiştir. O bakımdan ABD’nin önce Türkiye’nin taleplerine iyi niyetli yaklaşımı olsa Türk milleti gereğini yapar. Ama hala onu yapmıyor. Kendisini gözden geçirmesinde yarar var ABD’nin.”

“TOPLUMA BU KONUDA DOĞRU BİLGİ AKIŞI SAĞLAMALILAR.”

Bahçeli, Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘çocuklarının gizli off-shore hesapları olduğu’ yönündeki haberlere ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu konuda doğru bir bilgiye sahip değiliz.  Kaynağına inme şansına da sahip değiliz. Basında yazılanlarla tartışmalarla da bazı şeyler mümkün olsa da doğru olmaz kanaatindeyiz.  Görelim bakalım nereye kadar gidecek. Bir şeyler söylemeleri lazım böyle bir iddia yer almışsa  basında. Topluma bu konuda doğru bilgi akışı sağlamalılar.”

“BUGÜNLERDE  HÜKÜMETİN UYUM YASALARIYLA İLGİLİ BİR HAZIRLIĞININ GELMESİNDE YARAR VAR”

Hükümetten uyum yasalarıyla ilgili bir hnazırlığın gelmesinde yarar olduğunu  vurgulayan Bahçeli öyle devam etti: “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş süreciyle birlikte yeni bir uyum sürecinin de yaşanması düşünülmüştü. Bu da 16 Nisan’dan bugüne kadar süresi doldu zannediyorum. Bugünlerde TBMM’ye eğer bütçe görüşmeleri bir gerekçe olarak sunulmadığı taktirde hükümetin uyum yasalarıyla ilgili bir hazırlığının gelmesinde yarar var. Bu hazırlığın öncelikle Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yapması hükümetin de genel kurula sunmadan evvel TBMM’de temsil edilen partilerin yönetimiyle bir diyalog  içinde girmesinde, düşüncelerini açıkça ifade edilebilen görüşmeye dayalı hazırlık yapmalarında yarar var. Şu an için bize ulaşmış olan böyle bir metin gözükmüyor. Bu konuyla ilgili geçmişten beri yapılan tartışmaların ışığında her partinin de bir birikimi var. Siyasi partiler yasası nasıl olmalı, milletvekili seçimi nasıl yapılmalı, bu arada da baraj meselesi gündemde. Bunlar tekrar gündeme taşınıyor şimdi.  İttifak konusuyla ilgili  çok hızlı çıkanlar oldu, hevesli insanlar var. Onların bu hızını görmek gerekiyor nereye kadar gidiyor. Hız kesilmedi hızla giderken sürat ayarında anlaşmazlıklar var.”

“MHP TÜRK SİYASİ TARİHİNDE BARAJ SORUNU OLMAYAN PARTİLERDEN BİR TANESİ”

MHP’nin seçim öncesi yapılan anket çalışmalarına güvenmediğini, bu nedenle hiç bir zaman yaptırmadıklarını bildiren Bahçeli şu ifadeleri kullandı: “Yapılanlar kamuyou oluşturmaya yönelik araştırmalardır. Bunu bildiğimiz için hiçbir araştırmaya güvenmiyoruz. Ama bugüne kadar yapılmış olan araştırmalarda MHP’nin  yüzde 10 barajını geçtiği yada ulaştığı yazılıp çizilmedi. Seçim sonuçlarından sonra elde edildi sonuçlar. Yüzde 2-8 arasında getirip götürdüler. Ama sonuçlar öyle olmadı. MHP Türk siyasi tarihinde baraj sorunu olmayan partilerden bir tanesi. Ama illa bir barajın altında kalma baskısı var toplumda böyle olursa iyi olur diye düşünenler var. Bu da sakat bir düşünce. ”

“YÜZDE 10 BARAJI TÜRKİYE’DE ÇOK AĞIR BİR BARAJ”

Seçim barajının yüzde 10 olmasının ağır olduğunu açıklayan Bahçeli şunları kaydetti: “Yüzde 10 barajı Türkiye’de çok ağır bir baraj. Hele hele ilk 12 Eylül sonrasında yeniden siyasi yapılanma sürecine geçildiğinde yüzde 20-25 arasında bir baraj, onun üstünde de yüzde 10 üzerinde baraj konmuştu.  O baraj 12 Eylül döneminde darbe teşebbüsünde bulunan zihniyetin himayelerinde faaliyetlerine başlayanlar için böyle bir baraj. MHP- Milli Selamet Partisi üzerinde bu konular  hep tartışıldı. Siyasi hayatında silinmesi arzusu olmuştu  Öyle bir dönem içinde  siyasi hayatın barajın nereye kadar çekilmesi konusunda bölücü unsurların temsiline fırsat vermeyecek yüzde 10’unun devamından yana olduk. Bize karşı da yüzde7-8 oranları söylemelerine rağmen acaba biz yüzde 10 üzerinde oranla gelebilir miyiz dedik. Allah nasip etti ve gelindi, barajın altında kaldığımız dönemlerde oldu. TBMM’de temsil imkanının baraj imkanının aşamayacağını anlayanlar parti disiplini içinde yapılanma sağlayarak bağımsız adaylarla TBMM’ye  girip  orada mücadelelerine devam ettiler. Demek ki yüzde 10 barajı ittifaklarla veya başka kararlılıklarla aşılabilir duruma geldi. Türkiye’de iki şeye dikkat etmek gerekiyor. Zorlamalar ve dayatmalarla birilerini öldürerek kendini yaşatma yerine hep beraber nasıl yaşarız. Demokrasi içinde bunu nasıl başarırız. Türkiye’yi nasıl bir istikrar normalleşme sürecine getirebiliriz konusunda bir uzlaşmaya varacak çalışma yapmak lazım. Yüzde 5, 7 mi olur yoksa 10 kalır, böyle mi devam etmesi gerekir. Bunu yaparken bir başka parti yok sayıp ezerek kendine bir yol çizmeye çalıştığında onun da bir anlamı olmadığı görüldü. Bunlardan ders çıkarmak lazım.”

“MHP MECLİS BAŞKANLIĞINA ADAY ÇIKARACAK”

Meclis Başkanlığı seçimlerine MHP’den de aday çıkarılacağını söyleyen Bahçeli, AK Partili Burhan Kuzu’nun da aday olduğunun anımsatılması üzerine şöyle dedi: “MHP geçmişten bu yana Meclis  başkanlık seçimlerinde ilkeli davranmıştır. Eğer mecliste ise meclisi yönetecek bir arkadaşımız olduğu kanaatiyle aday çıkaracak kanaatindeyiz. Yine bu ilkemize devam edeceğiz. Meclisin bugün ki yapısına baktığımız vakit üçüncü turda 166 şartı yakalanacağı için kolaylıkla seçilebilir. Köklü bir tartışmaya kamplaşmaya zemin teşkil etmemesi lazım. 35 kişiyiz zaten. Hangilerine nasip olur aday çıkaracağız.  Grup çıkışı ziyaret etti.  Bizde gelişmeleri  takip ettiğimizi söyledik.  Erken cevap verilmez bu gibi şeylere. Siyasilerin de kurnaz tabiri var; yetkili organlarımızda değerlendireceğiz. 316 onlar. Ne yaparlarsa yapsınlar ilk iki turda netice alamazlarsa üçüncü turda istediklerini seçebilirler. Seçilecek kişinin önemli olan meclisteki yönetim şeklindenönemli dersler çıkarabileceği çatışmalardan uzak tutacağı bir anlayışta olması gerekir. Bizim bir şikayetimiz olmadı İsmail Beyden. CHP’ye sormak lazım onu.”

“TÜRKİYE’DE DİKTATÖR OLMAYI GEREKLİ KILACAK BİR DURUM YOK”

AKP ve CHP arasında son günlerde tekrar başlayan ‘diktatör’ tartışmasını yersiz bulduğunu bildiren Bahçeli “Bu tartışmayı yersiz buluyorum. Türkiye’de diktatör olmayı gerekli kılacak bir durumda yok.  Geçmişteki diktatör örneklerini dikkate aldığınız vakit bu hevesi taşıyanlarda örneklerden ders çıkartıp varsa düşüncesi hevesi vazgeçilmesi lazım. ” dedi.

“EKONOMİK KRİZİ ÖNE ÇIKARAN YORUMLAR HER DÖNEMDE YAPILIYOR”

Bahçeli, Türkiye ekonomisi üzerinde bir alğı tespitinin olup olmadığına yönelik soruyu şöyle yanıtladı: “Yaşanan kaosu derinleştirmek için ekonomik krizi öne çıkaran yorumlar her dönemde yapılıyor. Bizim parti yönetiminde de ölçümüz vardır. Plan bütçe komisyonunda arkadaşlarımız yorumlar getiriyorlar. Vekil arkadaşlarımız da oraya katılıyorlar. Ekonomi üzerinde bir demecim olmadı benim genel başkan olarak. Meclis genel kuruluna geldiği zaman ya genel kurulda açılıp tartışması yapılacağı ilk günde söz alıyorsa yapılıyodu. Bunu da bıraktım hem açılış kapanış değerlendirmelerini siz yapınız dedim.”

” CHP SEÇİMLERE KARŞI BU KADAR İHTİRASLI GÖZÜKMÜYORDU AMA ŞU ANDA BİR YERDEN HERHALDE GÜÇ ALIYOR Kİ CESARETLENDİ BİRDEN”

Bahçeli, 2019 seçimlerine MHP’nin nasıl hazırlandığının sorulması üzerine şöyle dedi: “CHP’nin erken seçim talebi parti görüşleri olarak saygı duyulur ama MHP bir erken seçimden yana değildir. Hem türkiyenin içinde yaşanan terör ve uluslararası  ilişkiler bağlamında hemde gelecekte bir takım konuları erken tartışmaya açıp zaafiyet olarak  itibarsızlaştırmaya gerek yok. Seçimlere karşı bu kadar ihtiraslı gözükmüyordu ama CHP, şu anda bir yerden herhalde güç alıyor ki cesaretlendi birden. Bu güç adalet yürütüşüne dayanıyorsa mesele yok. Ama başka yerlerden alıyorsa onu düşünmek lazım. (seçim günü 15 Temmuz) Onu herkes  başka amaç için söylüyor herhalde. Ne maksatla böyle bir şeyi gün olarak ortaya konuyor.  Ne yapalım saygı duyacağız herkesin kendi görüşü. Partilerin aday koymak suretiyle seçilmiş belediyelerle iç içe olmaz. Zaten bunu parti de kabullenmez belediye başkanı da kabullenmez. Güneydoğu Anadolu terörle ilgili operasyon varken belediyeler açık veya kapalı faaliyetler içinde bulunduğu bilinirken kayyum atamalarıyla o bölgedeki hizmetin halka yönetilmesini sağlayacak teşebüsler bulunduğu yerde ‘oradaki belediye başkanlıklarının  yüzde 43 oranında halk seçmeni vardır burada da bir şey olmaz’ düşüncesi zannediyorum terörle mücadelede yanlış algılaması var CHP’nin.  Önce burada bir karara varmamız lazım. Diyalog meselesidir. Kamuoyuna düşüncelerini ortaya koymadan önce iktidarla diyalog içinde girip görüşlerini temel kabullendirecek yaklaşımlar ortaya koymasında yarar var. Öbür türlü muhalefet sonuç veriyor gerginlik yaratıyor. Kamplaşmayı kamçılıyor. ve ülke çin fayda getirmiyor. ”

“GÜLDÜKLERİ GÜN OLMADIĞIMIZ GİBİ AĞLADIKLARI GÜN DE YANLARINDA OLMAYIZ”

Balıkesir belediye Başkanını ağlayarak istifa etmesine yönelik bahçeli “Bir partinin içişlerine karışamayız güldükleri gün yanlarında olmadığımzı gibi ağladıkları  gün de yanlarında olmayız” yorumunda bulundu. .

“YA TESLİM ALACAKSINIZ YA VURUŞA VURUŞA SONUÇ ALACAKSINIZ”

Bahçeli terörün kökünü kazımak kazımak için geçmişten beri “Ya teslim alacaksınız yada vuruşa vuruşa sonuç alacaksınız.” şeklindeki söylemlerini dile getirdiklerini anımsattı.

“BU BAKIMDAN HER İKİ KONUDA BUGÜN Kİ HÜKÜMETE TAM DESTEK VERİYORUM: ULUSLARASI İLİŞKİLER VE TERÖRLE MÜCADELEDE”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’ya gideceğine yönelik Bahçeli şöyle dedi: “Ululsraası ilişkileri güçlendirebilecek telefon diplomasisi başta olmak üzere yerinde ziyaretleri fayda görüyorum. Çünkü Karşılıklı anlatmak suretiyle ortadoğudaki milyonları  aşan eziyeti zulmü durdurmak lazım. İnsanların  hayatını son verebilecek davranışları sonuca kavuşturmak lazım.  Bu bakımdan her iki konuda bugün ki hükümete tam destek veriyorum.Uluslarası ilişkiler ve terörle mücadelede. Bu desteği kim nasıl algılıyorsa onada saygı duyuyoruz Tüm Türkiyenin bugünki şartlarına buna ihtiyacı olduğu kanaatindeyim.   Bugün böyle bir partiliciğin anlamı yok. Herşeyi kendine yonttuğunuz her konuda bir parti çıkarı sağlayabikecek yaklaşımı kabullenmek doğru değil.  Rusyada da var bunlar çok yerde varlar. Nerede varlarsa oranın devletiyle  işbirliğine  girip son vermek lazım hem FETÖ hem PKK.”

(DHA)

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 36 63
6. Tottenham 36 59
7. West Ham 36 59
8. Everton 36 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 36 53
11. Aston Villa 36 49
12. Wolverhampton 36 45
13. Crystal Palace 36 44
14. Southampton 36 43
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 36 38
18. Fulham 36 27
19. West Bromwich 36 26
20. Sheffield United 36 20
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 37 83
2. Real Madrid 37 81
3. Barcelona 37 76
4. Sevilla 37 74
5. Real Sociedad 37 59
6. Real Betis 37 58
7. Villarreal 37 58
8. Celta de Vigo 37 53
9. Athletic Bilbao 37 46
10. Granada 37 45
11. Osasuna 37 44
12. Cádiz 37 43
13. Valencia 37 42
14. Levante 37 40
15. Deportivo Alaves 37 38
16. Getafe 37 37
17. Huesca 37 33
18. Elche 37 33
19. Real Valladolid 37 31
20. Eibar 37 30