Öne Çıkanlar izmir Hakan Bayrakçı savunma Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında suc duyurusu Hava trafiğine yağmur engeli

Bu haber kez okundu.

Çiftlik Bank Dolandırıcı mı? Çiftlikbank dolandırıcılığı iddialarına sahipleri ne diyor?

Sabah gazetesinden Metin Can'ın haberine göre, 'Çiftlik Bank' adıyla hemen hemen her yerde karşılaşılan internet oyununa, polisinden, doktoruna, hatta işadamına kadar on binlerce kişi 1 milyar TL'ye yakın para yatırmış durumda. Üyelerin yüzde 40'ının sistemde en az yüz bin TL ve üzerinde birikimi var. 200 bin TL yatırana aylık 50 bin lira kazanç vaat eden sistem sanal tavuk satıyor. 

YATIRIM MI TİTAN MI?

Çiftlik Bank aslında internet üzerinden oynanan sanal bir oyun. Kişiler siteye üye olduktan sonra sanal tarım yatırımları gerçekleştiriyor. Yatırdığı paraya göre, tavuk, arı veya keçi satın alıyor. Üyeler, sanal yatırımın ardından yüzde 40'a yakın kazanç elde ediyor. Reel ekonomik gerçeklerden uzak olan bu kazanç, Maliye'nin de radarında. Şirket, bu kazancın kaynağını "Üyeler adına gerçek hayatta hayvan satın alıp, buradaki kazancımızı paylaşıyoruz" sözleriyle açıklıyor. Ancak her titan yönteminde olduğu gibi burada da asıl kazanç üyelik sisteminden geliyor. Sistem içindeki ödeme trafiği ise Papara adı verilen bir yazılım kullanılarak sağlanıyor.

PARALAR KKTC'YE GİDİYOR

Çiftlik Bank'ın sermayedarı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) menşeli "Fame Game Software Ltd" isimli 100 bin dolar sermayeli bir firma. Bazı iştiraklerinin e-mail adresi olarak akp1453@hotmail.com kaydedilmiş. Vergiden kaçmak için KKTC merkezli şirket kurduklarını kabul ediyorlar.

Sisteme 7 aydır üye olan M.Z. isimli işadamı "7 aydır sistemdeyim. Önceleri referans üyelik sistemi vardı. Getirdiğin arkadaşların üzerinden de para kazanıyordun. Şu an öyle bir uygulama kalmadı. Benim sistemde 200 bin liram var. Ayda 50 bin TL kazanç elde ediyorum" diyor.

ÜRETİM YOK

Şirketin CEO'su Mehmet Aydın birçok yatırım yaptıklarını anlatıyor. Gerçekte hayvan aldıklarını onların yemi ve samanını da ürettiklerini söylüyor. Ancak "yatırım yaptık" dediği tesislerin hiçbirinde bu kazançları dağıtacak bir üretim yok. Şirket, tanesinin 10-15 TL'ye satıldığını öne sürdüğü mavi yumurtayla para kazandığını iddia ediyor.

İŞLETME YÖNETİCİSİNDEN İLGİNÇ AÇIKLAMA

Mehmet Aydın'ın sözünü ettiği tesisler İnegöl, Tekirdağ ve Akhisar'da... Ancak bu tesislerin çoğu henüz para kazandıran yatırımlar değil. Tekirdağ'daki işletmenin yöneticileriyle konuştuk. Onlardan da itiraf gibi açıklamalar geldi: "Süt üretimi seneye başlayacak. Biz de henüz nasıl bir sistem olduğunu anlamadık. Çoğu kişinin konuyla ilgili şüpheleri var. Ayrıntılarını biz de bilmiyoruz." Türkiye genelinde Çiftlik Bank ürünlerini satan 70 adet de bayi bulunuyor. Bu tablo sisteme olan inancın artmasını ve daha fazla kişinin buraya para yatırmasını sağlıyor. Ancak detaylı incelendiğinde, şirketin bayiliklerinin hepsinin kendileri tarafından kurulduğu görülüyor. Şirketin internet sitesine koyduğu tapuların da Çiftlik Bank adına değil, Mehmet Aydın adına kayıtlı olması da şüpheleri artırıyor.

BÜTÜN VARLIKLAR ONA AİT

Şirkete ait bütün varlıklar 27 yaşındaki Mehmet Aydın'a ait. Aydın, devamlı kurdele kesen, açılıştan açılışa koşan bir görüntü veriyor. Kendisini bilgisayar yazılımcısı olarak tanıtan Aydın, dev bir koruma ordusuyla geziyor.

'ÇİFTLİK BANK'TAN AÇIKLAMA: 'GERÇEK, YASAL BİR TİCARİ ORGANİZASYONUZ'

Konuyla ilgili olarak Çiftlik Bank tarafından yapılan açıklamada iddialar reddedilerek şöyle denildi:

"Firmamız haberde anılan yasa dışı hiçbir organizasyona benzemediği gibi tüm yatırımları gerçek, üretimleri gerçek, satışları gerçek ve iştirakçileri gerçek bir yasal ticari organizasyondur. Üretim ve tesislerimizin tamamı Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ve Maliye Bakanlığı’ndan izinler alınarak çalışmalarını sürdürmektedir. Yıl sonuna kadar 150’yi bulacak şarküterilerimizde yer alan baldan zeytine, peynirden mavi yumurtaya tüm ürünler ÇİFTLİKBANK markası ile kendi üretimlerimizden oluşmaktadır" denildi.

ÇİFTLİKBANK'IN SAHİBİ MEHMET AYDIN'DAN SABAH GAZETESİNİN İDDİALARINA YANIT

Çiftlik Bank'ın sahibi Mehmet Aydın'ın resmi facebook hesabından Sabah Gazetesi yazarının iddialarına verdiği yanıt şu şekilde;

"Beklediğimiz karalama kampanyaları başladı daha neler göreceğiz bakalım hayırlısı ülke ekonomisi canlanacak diye kudurun bakalım daha neler yapacaksınız söylediğim bi laf var herkes vatan hainlerini görecek sabah gazetesine yolladığımız cevap yayınlarsa gerçek gazete yayınlamazsa birilerinin maşası.

https://www.sabah.com.tr/…/…/11/24/iste-ciftlik-bank-gercegi

ilgili linkte yer alan “İşte Çiftlik Bank Gerçeği” 
başlıklı haber,

Fame Game Hayvancılık Sanayi ve Ticaret AŞ. 94667-5 no lu İstanbul Ticaret odasına bağlı firmamız. Çiftlik Bank markası ile iki yıldır Türkiye’de 200 milyon liralık tarım ve hayvancılık yatırımı gerçekleştirmiş firmamıza yönelik gerçek dışı bilgilerle kurgulanmış tam manası ile karalama ve iftira niteliğinde bilgilerle donatılmıştır. Haberi hazırlayan gazeteci basın meslek ilkeleri gereği haber yayını öncesinde, kimin, ne amaçla, kime hizmet ettiği belli olmayan iddialarına ilişkin bilgileri teyit etmek ve bilgi almak yerine buna gerek duymamış,görüşümüzü almamış ve bunlarla ilgili hiç bir belge istememiştir. Bu haliyle yapılan haberde bir gazetecilik faaliyetinden söz etmek mümkün değildir.

Gazeteci, kamu yararına kamuyu bilgilendirme görevini yerine getirirken, iddialara kıymet vererek mesleğinin olmazsa olmazlarından olan cevap hakkını haber öncesi bize tanımayıp dev yatırımlarla ülke ekonomisine, üretimden istihdama katkı sağlayan firmamızı zan altında bırakmayı tercih etmiştir.

Oysa haberde sıkça verilen bilgileri kimlerin ne amaçla verdiği bile açık değilken firmamız tüm şeffaflığı ile kendisini tüm çiftliklerimizi, üretim tesislerimizi ve şarküterilerimizi gezme imkanı sağlayabilir, akıl almaz hayal mahsulü bilgilerle bir yayın gerçekleştirmemiş olurdu.


Firmamız, oyun sektöründe elde ettiği kazanımlarla Bursa , Tekirdağ , Lüleburgaz , Balıkesir ve Sakarya da açmış olduğu Çiftlik ve Fabrikalardan sonra 10 Aralık da açılışını yapacağı 45 Milyon liralık yatırım ile hayata geçirdiği süt ve besi çiftliği ve Konya Akşehir’de tamamı şirket üzerine tapulu 2.250.000 m2 Alan üzerine inşaa edeceği Türkiye ve Avrupa’nın en büyük çiftliği olma niteliğini taşıyan süt ve besi çiftliğinin temelini atmayı planladığı şu günlerde bu tür haberlerin belirli merkezlerden bilinçli şekilde kullandırıldığı, medya dünyasının saygın ve köklü kuruluşu SABAH gazetesinin ve kurumsal kişiliğinizin bu yönü ile bir algı operasyonuna alet edilmek istendiği aşikardır

Haberdeki bilgilerle hareketle bir süredir kamuoyunda muteber kabul edilmeyen bir şahsın firmamız hakkında iddialarının benzerliği dikkat çekicidir.. Firmamız bu kişi ve beraberindeki gruplarla ilgili çok sayıda dava açmışken mesnetsiz iddiaların saygın bir medya kuruluş tarafından tüm basın meslek ilkeleri ve kuralları yok sayılarak haberleştirilmesi düşündürücüdür.

Haberde firmanın yatırımlarına ilişkin taşınmazların tapusunun şirket yöneticisi Mehmet Aydın’a ait olduğu iddiası tamamen gerçek dışıdır. Haberi hazırlayan gazeteci, meslek ilkeleri gereği haberi hazırlarken yeterli araştırma yapmamış veya firmamıza ulaşarak veya tüm yatırımcılar gibi basit şekilde internet sitemizde bir inceleme ile tapu örneklerine kolayca ulaşabilecekken bunu tercih etmemiştir. Oysa tüm yatırımlara ait tapuların firmaya ait olduğunu sadece https://www.ciftlikbank.com/document.php?lan=tr adresine girerek tespit edebilirdi. 
Gazeteci haberin hiç bir sürecinde firmamıza ulaşmamış veya firmamızın bilgi paylaşımı yaptığı hiç bir mecrayı inceleme gereği bile duymamıştır.

Haber içerisinde yer alan 70 şarküterinin Çiftlikbank’a ait olduğu iddiası gazetecilik mesleği açısından utanç verici bir yanılgı olmakla birlikte, bilgilerin bir merkezden aktarılarak haberin masa başı bir çalışma ile hazırlandığını net olarak ortaya koymaktadır. Gazeteci mesleğinin gerektirdiği gibi hareket ederek 70 şarküteriden herhangi birine ulaşıp görüş almış olsaydı veya https://www.ciftlikbank.com/partners.php?lan=tr Web sitemizde bulunan şube bilgilerini incelemiş oldaydı tüm bayilerin hepsinin farklı vergi numaralarına sahip olduğunu bu şarküterilerin bir bayilik sözleşmesi ile verildiğini ve her birinin farklı kişi ve firmalara ait olduğunu kolayca öğrenebilir ve haberini bu yönde düzenleyebilirdi. Haberde adı geçen çiftliklerde üretimin yapılmadığı ve bu karın nasıl verildiğinin belli olmadığının aktarılması ise basit bir araştırma yapma gereği duymayan gazetecinin bu bölgede kimlerle temasa geçip ne tür kişilerle görüştüğünü şüpheli hale getirmiştir.

“Çiftlik Bank'ın sermayedarı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) menşeli "Fame Game Software Ltd" isimli 100 bin dolar sermayeli bir firma. Bazı iştiraklerinin e-mail adresi olarak akp1453@hotmail.com kaydedilmiş. Vergiden kaçmak için KKTC merkezli şirket kurduklarını kabul ediyorlar.” anlatımında yer alan ‘KABUL EDİYORLAR’ bölümünü ‘Vergiden kaçmak için’ anlatımı ile bir araya getirerek -kabul gösterdiğimiz manasını yüklemek yine habercilik açısından vahim bir anlatımdır. KKTC bir hukuk devleti olup kanun ve yasalarla yönetilmektedir. Türkiye tarafından 30 yıl önce devlet olarak tanınmıştır. KKTC bir muz cumhuriyeti olmadığı gibi ülkemizin yüz yıla yakın süredir tüm dünyaya karşı ortak duruş sergilediği milli bir meseledir. Böyle bir mesele ile KKTC’yi imaj olarak alaşağı etmek, küçümsemek kimsenin haddine olmamıştır. Ayrıca Kıbrıs’taki şirket üzerinden vergilendirme yapmanın Türk vergi kanunlarına göre bir sakıncası yoktur.

Çiftlikbank, Türkiye’de Türk Ticaret kanunlarına uygun olarak faaliyetlerini sürdürmekte olup, tüm yasal izinlerini alarak hareket etmiş bundan sonrada böyle devam edecektir. Firmamız hakkında devlete ait hiç bir kurum veya kuruluş tarafından soruşturma ve inceleme bulunmamakla birlikte, tüm işlemlerimiz iştirakçilerimize olduğu gibi şeffaf ve belgeleri ile birlikte ulaşılabilir işlemlerdir.

Firmamız haberde anılan yasa dışı hiç bir organizasyona benzemediği gibi tüm yatırımları gerçek, üretimleri gerçek, satışları gerçek ve iştirakçileri gerçek bir yasal ticari organizasyondur. Üretim ve tesislerimizin tamamı Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ve Maliye Bakanlığı’ndan izinler alınarak çalışmalarını sürdürmektedir. 
Yıl sonuna kadar 150 yi bulacak şarküterilerimizde yer alan baldan zeytine, peynirden mavi yumurtaya tüm ürünler ÇİFTLİKBANK markası ile kendi üretimlerimizden oluşmaktadır." denildi.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Jaguar 2 yıl önce

Sabah gazetesine hic itibar edemiyorum.

Avatar
Adanalı 2 yıl önce

Paranızı çarptırmayın akıllı olun

Avatar
Bartınlı 2 yıl önce

Oyun oynayarak paramı kazanılır.adamlar sabahlara kadar server in açılmasını bekliyor.sonrada ineği.arısı ölüyor açlıktan veya hastalıktan.böyle bir para kazanma yöntemi yok.muhatap bulamayınca devlet nerde dersiniz.çok uzun sürmez.

Avatar
Emoji 2 yıl önce

Sabah gazetesi yalaka bir gazete. Devleti sat sat bitirdiler. Şimdi para lazım. Oraya buraya saldırıyorlar

Avatar
maho agA 2 yıl önce

bunlari denetleyecek bir kurum yokmu

Avatar
Hulusi 2 yıl önce

Özellikle cemaat ehli olup ta buraya para yatıran ve yanında bir kaç kişiyi de üye yapan insanları şiddetle kınıyorum. Hani faiz haramdı. Hani başkalarının mağdur olacağını bile bile sisteme dahil etmek zulümdü.

Misafir Avatar
ismail 2 yıl önce @Hulusi

faiz olmadıgı dıayaenetın acıklamasıyla onaylandı ..garantısı olsaydı bu paramızın eger haramdı ama gARANtı vermiyor cıftlık bank..bu sozlesmenın onemlı kuralı olsa gerek garantı olmadıgından haram degıl dendı dıyanetten.youtube dan acıp bakabılırsınız

Beğenmedim! (2)
Avatar
guest 2 yıl önce

hayırlı olsun bugün itibariyle patladı

Avatar
Yusuf öz 2 yıl önce

Bakanlık denetim yapiyor.daha bir sonuca ulaşamadı.ama sabah gazetesi ve saçma sapan yazarları (kendilerinin fikri var zikri yok)batti soyle oldu boyle oldu diye diye bos bos haber yapiyorlar.bakanliktan haber verilsin lütfen öyle haber yapın.oturdugunuz yerden prim yapıyorsunuz.