Çiftlik Bank Dolandırıcı mı? Çiftlikbank dolandırıcılığı iddialarına sahipleri ne diyor?

Son günlerin popüler oyunu Çiftlik Bank dolandırıcılığı şeklinde çıkan söylentiler kafa karıştırmaya devam ederken Çiftlik Bank sahibi Mehmet Aydın açılıştan açılışa koşuyor.. Herkesin aklındaki tek soru, Çiftlik Bank Dolandırıcı mı, gerçek mi? İşte Sabah Gazetesi'nin Çiftlikbank iddiaları ve Mehmet Aydın'ın bu iddialara karşı cevabı.

Gündem 24.11.2017, 10:47 24.11.2017, 16:21 Admin
Çiftlik Bank Dolandırıcı mı? Çiftlikbank dolandırıcılığı iddialarına sahipleri ne diyor?

Sabah gazetesinden Metin Can'ın haberine göre, 'Çiftlik Bank' adıyla hemen hemen her yerde karşılaşılan internet oyununa, polisinden, doktoruna, hatta işadamına kadar on binlerce kişi 1 milyar TL'ye yakın para yatırmış durumda. Üyelerin yüzde 40'ının sistemde en az yüz bin TL ve üzerinde birikimi var. 200 bin TL yatırana aylık 50 bin lira kazanç vaat eden sistem sanal tavuk satıyor. 

YATIRIM MI TİTAN MI?

Çiftlik Bank aslında internet üzerinden oynanan sanal bir oyun. Kişiler siteye üye olduktan sonra sanal tarım yatırımları gerçekleştiriyor. Yatırdığı paraya göre, tavuk, arı veya keçi satın alıyor. Üyeler, sanal yatırımın ardından yüzde 40'a yakın kazanç elde ediyor. Reel ekonomik gerçeklerden uzak olan bu kazanç, Maliye'nin de radarında. Şirket, bu kazancın kaynağını "Üyeler adına gerçek hayatta hayvan satın alıp, buradaki kazancımızı paylaşıyoruz" sözleriyle açıklıyor. Ancak her titan yönteminde olduğu gibi burada da asıl kazanç üyelik sisteminden geliyor. Sistem içindeki ödeme trafiği ise Papara adı verilen bir yazılım kullanılarak sağlanıyor.

PARALAR KKTC'YE GİDİYOR

Çiftlik Bank'ın sermayedarı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) menşeli "Fame Game Software Ltd" isimli 100 bin dolar sermayeli bir firma. Bazı iştiraklerinin e-mail adresi olarak [email protected] kaydedilmiş. Vergiden kaçmak için KKTC merkezli şirket kurduklarını kabul ediyorlar.

Sisteme 7 aydır üye olan M.Z. isimli işadamı "7 aydır sistemdeyim. Önceleri referans üyelik sistemi vardı. Getirdiğin arkadaşların üzerinden de para kazanıyordun. Şu an öyle bir uygulama kalmadı. Benim sistemde 200 bin liram var. Ayda 50 bin TL kazanç elde ediyorum" diyor.

ÜRETİM YOK

Şirketin CEO'su Mehmet Aydın birçok yatırım yaptıklarını anlatıyor. Gerçekte hayvan aldıklarını onların yemi ve samanını da ürettiklerini söylüyor. Ancak "yatırım yaptık" dediği tesislerin hiçbirinde bu kazançları dağıtacak bir üretim yok. Şirket, tanesinin 10-15 TL'ye satıldığını öne sürdüğü mavi yumurtayla para kazandığını iddia ediyor.

İŞLETME YÖNETİCİSİNDEN İLGİNÇ AÇIKLAMA

Mehmet Aydın'ın sözünü ettiği tesisler İnegöl, Tekirdağ ve Akhisar'da... Ancak bu tesislerin çoğu henüz para kazandıran yatırımlar değil. Tekirdağ'daki işletmenin yöneticileriyle konuştuk. Onlardan da itiraf gibi açıklamalar geldi: "Süt üretimi seneye başlayacak. Biz de henüz nasıl bir sistem olduğunu anlamadık. Çoğu kişinin konuyla ilgili şüpheleri var. Ayrıntılarını biz de bilmiyoruz." Türkiye genelinde Çiftlik Bank ürünlerini satan 70 adet de bayi bulunuyor. Bu tablo sisteme olan inancın artmasını ve daha fazla kişinin buraya para yatırmasını sağlıyor. Ancak detaylı incelendiğinde, şirketin bayiliklerinin hepsinin kendileri tarafından kurulduğu görülüyor. Şirketin internet sitesine koyduğu tapuların da Çiftlik Bank adına değil, Mehmet Aydın adına kayıtlı olması da şüpheleri artırıyor.

BÜTÜN VARLIKLAR ONA AİT

Şirkete ait bütün varlıklar 27 yaşındaki Mehmet Aydın'a ait. Aydın, devamlı kurdele kesen, açılıştan açılışa koşan bir görüntü veriyor. Kendisini bilgisayar yazılımcısı olarak tanıtan Aydın, dev bir koruma ordusuyla geziyor.

'ÇİFTLİK BANK'TAN AÇIKLAMA: 'GERÇEK, YASAL BİR TİCARİ ORGANİZASYONUZ'

Konuyla ilgili olarak Çiftlik Bank tarafından yapılan açıklamada iddialar reddedilerek şöyle denildi:

"Firmamız haberde anılan yasa dışı hiçbir organizasyona benzemediği gibi tüm yatırımları gerçek, üretimleri gerçek, satışları gerçek ve iştirakçileri gerçek bir yasal ticari organizasyondur. Üretim ve tesislerimizin tamamı Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ve Maliye Bakanlığı’ndan izinler alınarak çalışmalarını sürdürmektedir. Yıl sonuna kadar 150’yi bulacak şarküterilerimizde yer alan baldan zeytine, peynirden mavi yumurtaya tüm ürünler ÇİFTLİKBANK markası ile kendi üretimlerimizden oluşmaktadır" denildi.

ÇİFTLİKBANK'IN SAHİBİ MEHMET AYDIN'DAN SABAH GAZETESİNİN İDDİALARINA YANIT

Çiftlik Bank'ın sahibi Mehmet Aydın'ın resmi facebook hesabından Sabah Gazetesi yazarının iddialarına verdiği yanıt şu şekilde;

"Beklediğimiz karalama kampanyaları başladı daha neler göreceğiz bakalım hayırlısı ülke ekonomisi canlanacak diye kudurun bakalım daha neler yapacaksınız söylediğim bi laf var herkes vatan hainlerini görecek sabah gazetesine yolladığımız cevap yayınlarsa gerçek gazete yayınlamazsa birilerinin maşası.

https://www.sabah.com.tr/…/…/11/24/iste-ciftlik-bank-gercegi

ilgili linkte yer alan “İşte Çiftlik Bank Gerçeği” 
başlıklı haber,

Fame Game Hayvancılık Sanayi ve Ticaret AŞ. 94667-5 no lu İstanbul Ticaret odasına bağlı firmamız. Çiftlik Bank markası ile iki yıldır Türkiye’de 200 milyon liralık tarım ve hayvancılık yatırımı gerçekleştirmiş firmamıza yönelik gerçek dışı bilgilerle kurgulanmış tam manası ile karalama ve iftira niteliğinde bilgilerle donatılmıştır. Haberi hazırlayan gazeteci basın meslek ilkeleri gereği haber yayını öncesinde, kimin, ne amaçla, kime hizmet ettiği belli olmayan iddialarına ilişkin bilgileri teyit etmek ve bilgi almak yerine buna gerek duymamış,görüşümüzü almamış ve bunlarla ilgili hiç bir belge istememiştir. Bu haliyle yapılan haberde bir gazetecilik faaliyetinden söz etmek mümkün değildir.

Gazeteci, kamu yararına kamuyu bilgilendirme görevini yerine getirirken, iddialara kıymet vererek mesleğinin olmazsa olmazlarından olan cevap hakkını haber öncesi bize tanımayıp dev yatırımlarla ülke ekonomisine, üretimden istihdama katkı sağlayan firmamızı zan altında bırakmayı tercih etmiştir.

Oysa haberde sıkça verilen bilgileri kimlerin ne amaçla verdiği bile açık değilken firmamız tüm şeffaflığı ile kendisini tüm çiftliklerimizi, üretim tesislerimizi ve şarküterilerimizi gezme imkanı sağlayabilir, akıl almaz hayal mahsulü bilgilerle bir yayın gerçekleştirmemiş olurdu.


Firmamız, oyun sektöründe elde ettiği kazanımlarla Bursa , Tekirdağ , Lüleburgaz , Balıkesir ve Sakarya da açmış olduğu Çiftlik ve Fabrikalardan sonra 10 Aralık da açılışını yapacağı 45 Milyon liralık yatırım ile hayata geçirdiği süt ve besi çiftliği ve Konya Akşehir’de tamamı şirket üzerine tapulu 2.250.000 m2 Alan üzerine inşaa edeceği Türkiye ve Avrupa’nın en büyük çiftliği olma niteliğini taşıyan süt ve besi çiftliğinin temelini atmayı planladığı şu günlerde bu tür haberlerin belirli merkezlerden bilinçli şekilde kullandırıldığı, medya dünyasının saygın ve köklü kuruluşu SABAH gazetesinin ve kurumsal kişiliğinizin bu yönü ile bir algı operasyonuna alet edilmek istendiği aşikardır

Haberdeki bilgilerle hareketle bir süredir kamuoyunda muteber kabul edilmeyen bir şahsın firmamız hakkında iddialarının benzerliği dikkat çekicidir.. Firmamız bu kişi ve beraberindeki gruplarla ilgili çok sayıda dava açmışken mesnetsiz iddiaların saygın bir medya kuruluş tarafından tüm basın meslek ilkeleri ve kuralları yok sayılarak haberleştirilmesi düşündürücüdür.

Haberde firmanın yatırımlarına ilişkin taşınmazların tapusunun şirket yöneticisi Mehmet Aydın’a ait olduğu iddiası tamamen gerçek dışıdır. Haberi hazırlayan gazeteci, meslek ilkeleri gereği haberi hazırlarken yeterli araştırma yapmamış veya firmamıza ulaşarak veya tüm yatırımcılar gibi basit şekilde internet sitemizde bir inceleme ile tapu örneklerine kolayca ulaşabilecekken bunu tercih etmemiştir. Oysa tüm yatırımlara ait tapuların firmaya ait olduğunu sadece https://www.ciftlikbank.com/document.php?lan=tr adresine girerek tespit edebilirdi. 
Gazeteci haberin hiç bir sürecinde firmamıza ulaşmamış veya firmamızın bilgi paylaşımı yaptığı hiç bir mecrayı inceleme gereği bile duymamıştır.

Haber içerisinde yer alan 70 şarküterinin Çiftlikbank’a ait olduğu iddiası gazetecilik mesleği açısından utanç verici bir yanılgı olmakla birlikte, bilgilerin bir merkezden aktarılarak haberin masa başı bir çalışma ile hazırlandığını net olarak ortaya koymaktadır. Gazeteci mesleğinin gerektirdiği gibi hareket ederek 70 şarküteriden herhangi birine ulaşıp görüş almış olsaydı veya https://www.ciftlikbank.com/partners.php?lan=tr Web sitemizde bulunan şube bilgilerini incelemiş oldaydı tüm bayilerin hepsinin farklı vergi numaralarına sahip olduğunu bu şarküterilerin bir bayilik sözleşmesi ile verildiğini ve her birinin farklı kişi ve firmalara ait olduğunu kolayca öğrenebilir ve haberini bu yönde düzenleyebilirdi. Haberde adı geçen çiftliklerde üretimin yapılmadığı ve bu karın nasıl verildiğinin belli olmadığının aktarılması ise basit bir araştırma yapma gereği duymayan gazetecinin bu bölgede kimlerle temasa geçip ne tür kişilerle görüştüğünü şüpheli hale getirmiştir.

“Çiftlik Bank'ın sermayedarı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) menşeli "Fame Game Software Ltd" isimli 100 bin dolar sermayeli bir firma. Bazı iştiraklerinin e-mail adresi olarak [email protected] kaydedilmiş. Vergiden kaçmak için KKTC merkezli şirket kurduklarını kabul ediyorlar.” anlatımında yer alan ‘KABUL EDİYORLAR’ bölümünü ‘Vergiden kaçmak için’ anlatımı ile bir araya getirerek -kabul gösterdiğimiz manasını yüklemek yine habercilik açısından vahim bir anlatımdır. KKTC bir hukuk devleti olup kanun ve yasalarla yönetilmektedir. Türkiye tarafından 30 yıl önce devlet olarak tanınmıştır. KKTC bir muz cumhuriyeti olmadığı gibi ülkemizin yüz yıla yakın süredir tüm dünyaya karşı ortak duruş sergilediği milli bir meseledir. Böyle bir mesele ile KKTC’yi imaj olarak alaşağı etmek, küçümsemek kimsenin haddine olmamıştır. Ayrıca Kıbrıs’taki şirket üzerinden vergilendirme yapmanın Türk vergi kanunlarına göre bir sakıncası yoktur.

Çiftlikbank, Türkiye’de Türk Ticaret kanunlarına uygun olarak faaliyetlerini sürdürmekte olup, tüm yasal izinlerini alarak hareket etmiş bundan sonrada böyle devam edecektir. Firmamız hakkında devlete ait hiç bir kurum veya kuruluş tarafından soruşturma ve inceleme bulunmamakla birlikte, tüm işlemlerimiz iştirakçilerimize olduğu gibi şeffaf ve belgeleri ile birlikte ulaşılabilir işlemlerdir.

Firmamız haberde anılan yasa dışı hiç bir organizasyona benzemediği gibi tüm yatırımları gerçek, üretimleri gerçek, satışları gerçek ve iştirakçileri gerçek bir yasal ticari organizasyondur. Üretim ve tesislerimizin tamamı Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ve Maliye Bakanlığı’ndan izinler alınarak çalışmalarını sürdürmektedir. 
Yıl sonuna kadar 150 yi bulacak şarküterilerimizde yer alan baldan zeytine, peynirden mavi yumurtaya tüm ürünler ÇİFTLİKBANK markası ile kendi üretimlerimizden oluşmaktadır." denildi.

Yorumlar (10)
Jaguar 4 yıl önce
Sabah gazetesine hic itibar edemiyorum.
Adanalı 4 yıl önce
Paranızı çarptırmayın akıllı olun
Bartınlı 4 yıl önce
Oyun oynayarak paramı kazanılır.adamlar sabahlara kadar server in açılmasını bekliyor.sonrada ineği.arısı ölüyor açlıktan veya hastalıktan.böyle bir para kazanma yöntemi yok.muhatap bulamayınca devlet nerde dersiniz.çok uzun sürmez.
Emoji 4 yıl önce
Sabah gazetesi yalaka bir gazete. Devleti sat sat bitirdiler. Şimdi para lazım. Oraya buraya saldırıyorlar
maho agA 4 yıl önce
bunlari denetleyecek bir kurum yokmu
Hulusi 4 yıl önce
Özellikle cemaat ehli olup ta buraya para yatıran ve yanında bir kaç kişiyi de üye yapan insanları şiddetle kınıyorum. Hani faiz haramdı. Hani başkalarının mağdur olacağını bile bile sisteme dahil etmek zulümdü.
ismail 4 yıl önce
faiz olmadıgı dıayaenetın acıklamasıyla onaylandı ..garantısı olsaydı bu paramızın eger haramdı ama gARANtı vermiyor cıftlık bank..bu sozlesmenın onemlı kuralı olsa gerek garantı olmadıgından haram degıl dendı dıyanetten.youtube dan acıp bakabılırsınız
guest 4 yıl önce
hayırlı olsun bugün itibariyle patladı
Yusuf öz 3 yıl önce
Bakanlık denetim yapiyor.daha bir sonuca ulaşamadı.ama sabah gazetesi ve saçma sapan yazarları (kendilerinin fikri var zikri yok)batti soyle oldu boyle oldu diye diye bos bos haber yapiyorlar.bakanliktan haber verilsin lütfen öyle haber yapın.oturdugunuz yerden prim yapıyorsunuz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
26
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30