Öne Çıkanlar referandum galatasaray seçim sonuçları eminonünde denize bebek atan anne abd operasyon

Bu haber kez okundu.

Türk Bankacılığı'nın geldiği nokta nedir?

Uyum politikaları sayesinde  çağın bankacılık sistemine ayak uyduracak bir sistem oluşmuştur. Türk bankacılık sistemindeki bu hızlı değişim ve gelişim ilk önce devletin kontrolünde ve devletin kurduğu bankaların katkısı unutlmamalıdır. Daha sonra özel müteşebbisin bankacılık üzerine yaptığı yatırımların da etkisiyle, Türk bankacılık sistemi şimdiki halini almıştır. Türk bankacılık sistemi içerisinde çeşitli banka grupları yer almaktadır. Bu banka gruplarının çeşitli amaçlar için özellikle devlet eliyle kurulduğu görülmektedir.

Örneğin; Merkez Bankası, ekonomideki para politikası araçlarını kullanarak faaliyetini sürdüren bir emisyon bankası olarak kurulmuştur. Her bankacılık sisteminin sorunları olacağı gibi Türk bankacılık sisteminin de ülkemizin ekonomik yapısına has sorunları vardır. Yüksek enflasyon, aktif ve öz sermayesi yetersiz bankaların çoğunlukta oluşu gibi faktörler sistemin sorunlarından bir kaçıdır. Hızlı teknolojik gelişme ve dünya finans piyasalarıyla entegrasyon sürecinde olan bankacılık sektörü gelişmiş ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılan bankacılıkta teknoloji ürünleri ülkemizde hızlı bir şekilde Türk bankacılık sistemine uyumlu hale getirilmiştir. Tabi ki bu ülkemiz açısından mutluluk vericidir. Fakat bankacılıkta uygulanan bu teknolojik ürünlerin günümüzle uyumlu hale getirilmelidir.

Türk bankacılık sektörü 813 milyar ABD Doları aktif büyüklüğü ile Rusya’dan sonra Gelişmekte olan Avrupa Ülkeleri’nde en büyük ikinci bankacılık sistemidir1. Türk bankacılık sektörü çok sıkı regüle edilmekte olup, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) olmak üzere iki düzenleyici otorite tarafından izlenmekte ve kontrol edilmektedir.Başlıca güçlü yönler:
Güçlü sermaye ve düşük kaldıraç oranı…

 • %15,0 Basel III Sermaye Yeterlilik Rasyosu ile sağlam bilanço yapısı
 • Toplam sermayenin %84’sı çekirdek sermaye,
 • Çekirdek sermaye oranı: %12,7
 • Düşük kaldıraç oranı2: Türkiye: 8,3x; AB27: 10,9x
Düşük penetrasyon oranı ve güçlü büyüme potansiyeli
 • Toplam Aktifler /GSYİH3: %114, AB bölgesinde %302
 • Toplam Krediler / GSYİH3: %71, AB bölgesinde %104
 • Toplam Müşteri Mevduatı/GSYİH3: %63, AB bölgesinde %111
Yüksek likidite...
 • Aktiflerin %55’i mevduatlarla fonlanıyor
 • Kredi/Mevduat oranı: %114     
Güçlü aktif kalitesi...
 • Takipteki Krediler Oranı2: Türkiye: %3,1; Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika: %8,4; AB27: %10,5          
Yakından izlenen, riske karşı korunaklı ve düşük açık pozisyon
 • Yabancı Para Net Genel Pozisyon\Özkaynak Standart Oranı: %1.3, zorunlu seviye (+/-) %20.
Kaynak:  BDDK konsolide olmayan verilere dayanmaktadır.

Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.