Öne Çıkanlar karamanda okullar tatil mi karaman kar tatili Ali Haydar Hakverdi Bank Asya Erdoğan ÇAD

Bu haber kez okundu.

Borcunu yapılandırana haciz kalkıyor

Sözcü'den Sezgin Özcan'ın, borç yapılandırma düzenlemesi ile ilgili yazısında detaylar şu şekilde; (yazının tamamını sayfanın sonundaki linkten okuyabilirsiniz)

Sosyal Güvenlik Kurumu'na olan borçlarını 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında peşin veya taksitler halinde ödemek amacıyla başvuruda bulunan borçlular hakkında tatbik edilmiş olan hak ve alacak hacizleri ile taşınır ve taşınmaz mal hacizleri hakkında aşağıda açıklandığı şekilde işlem yapılacak.

HAK VE ALACAK HACİZLERİNİN KALDIRILMASI

SGK'ya olan borçlarından dolayı üçüncü kişilerdeki hak ve alacaklarına (maaş, aylık, gelir, kira, mevduat, istihkak, hakediş vb.) haciz konulmuş olan borçluların söz konusu borçları için yapılandırma başvurusunda bulunmaları halinde üçüncü kişiler nezdindeki hak ve alacaklar üzerine konulan hacizler;

* Peşin ödeme yolunun tercih edilmesi halinde borcun tamamının ödenmesinin,
* Taksitle ödeme yolunun tercih edilmesi halinde ise ilk taksitin ödenmesinin ardından ödemeler nispetinde kaldırılacak. Hacizlerin kaldırılmasından önce
üçüncü kişiler tarafından kurum hesaplarına yatırılan paralar, 19 Ağustos 2016 tarihinden önce yatırılmış ise cari usul ve esaslara göre, bu tarih ve sonrasında yatırılmış ise peşin veya taksitler halinde ödenecek tutarlara mahsup edilecek.

19 Ağustos 2016 tarihinden önce haczedilip bu tarihten sonra kurum hesaplarına aktarılan tutarın yapılandırılan borç tutarından fazla olması halinde ise söz konusu paralar varsa kapsama girmeyen diğer borçlara mahsup edilecek, kapsama girmeyen borcun bulunmaması halinde ise ilgililere iade edilecek.

Ayrıca, 19 Ağustos 2016 tarihi ve sonrasında gerek borçlularca gerekse üçüncü kişilerce icra takip dosyasına yapılan her türlü cebri tahsilatlar peşin veya taksitler halinde ödenecek tutarlara mahsup edilecek.

MALLAR ÜZERİNDEKİ HACİZLERİN KALDIRILMASI

Yapılandırma kapsamına giren SGK borçlarından dolayı daha önce taşınır ve taşınmaz mallar üzerine koyulan hacizler;

* Peşin ödemenin tercih edilmesi halinde yapılandırılan borcun tamamının ödenmesinin ardından,
* Taksitle ödemenin tercih edilmesi halinde ilk taksit tutarının ödenmesi, hacze konu olup yapılandırma kapsamına girmeyen başka bir borcun bulunmaması ve borçlu tarafından talep edilmesi kaydıyla yapılandırma öncesi toplam borç miktarı kadar (kalan asıl borç + gecikme cezası + gecikme zammı) hacizler baki kalmak kaydıyla, kaldırılacak, alınmış teminatlar ise yine yapılan ödemeler nispetinde iade edilecek.

Yapılandırma talebinde bulunan borçluların, bu borçları için takip haciz ve satış işlemleri durdurulacak.

BORCUNU YAPILANDIRAN SAĞLIK HİZMETİ ALABİLECEK

Primlerini kendileri ödeyen;
* 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olan, esnaf, tüccar, serbest meslek erbabı ve şirket ortağı,
* Zorunlu genel sağlık sigortalısı,
* Ek-5. madde kapsamında sigortalı olan tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlar,
* Ek-6. madde kapsamında sigortalı olan ticari taksi, dolmuş ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu taşıma araçlarındaçalışanlar,

Yazının tamamını Sözcü'nün bu linkteki haberinden okuyabilirsiniz.


Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.