Öne Çıkanlar işbirliği çağrısı kız kardeşe tecavüz eşini öldürdü Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy son dakika

Kıbrıs’ta liderler mutabakat sağladı

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Lider Nikos Anastasiadis ile üç saat süren görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı binasında basın toplantısı düzenledi. Akıncı, güven verici önlemler çerçevesinde elektrik şebekelerinin kalıcı olarak bağlantısının sağlanması ile cep telefonlarının her iki tarafta da kullanılabilir hale getirilmesi konusunda Rum lider Anastasiadis ile mutabakat sağlandığını açıkladı. Akıncı, mayınlarla ilgili konuda da mutabakata varıldığını, her iki taraftan da dokuzar mayın tarlasının temizlenmesi ile ilgili askeri yetkililerin çalışma yapmasına karar verildiğini söyledi.

Rum lider Anastasiadis ile desantralizasyon konusunu da ele alarak derinlemesine bir değerlendirme yaptıklarını belirten Akıncı, Anastasiadis’in merkezdeki yetkilerin hangilerinin merkezde kalması gerektiği konusunda düşüncelerini söylediğini, ancak kanatlara verilecek yetkilerle ilgili çalışmanın yine eksik kaldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum lider Anastasiadis ile yaptıkları görüşmenin iki bölümde gerçekleştiğini, ilk bölümde güven verici önlemlerle ilgili daha önceden varılan mutabakatların yaşama geçirilmesi ve yeni bazı unsurlar üzerinde mutabakat aradıklarını söyledi. Akıncı, ikinci bölümünde de desantralizasyon konusu ile ilgili Rum lider ile görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

LİDERLER ANLAŞMAYA VARDI

Elektrik şebekelerinin kalıcı olarak bağlantısı konusunda herhangi bir pürüz kalmadığını, bu konuda geçici bağlantı yapılabildiğini, şimdi artık bağlantıların sürekli hale geleceğini söyleyen Akıncı, bunun her iki tarafa da ciddi avantajlar getireceğini belirtti. Cep telefonlarının her iki tarafta da kullanılabilir hale getirilmesi konusunda da mutabakata varıldığını dile getiren Akıncı, varılan mutabakatla komitenin daha önce de ortaya koyduğu görüşler ışığında Avrupa’da konuşlu bir merkez üzerinden her iki tarafın operatörlerinin ayrı ayrı anlaşmalarını o merkezle yapacağını ve o merkez üzerinden cep telefonları ile iletişimin her iki tarafta da olanaklı hale geleceğini kaydetti.

KARŞILIKLI JESTLER

Cumhurbaşkanı Akıncı, iyi niyet jesti olarak, 1974 yılından sonra kuzeyde muhafaza altına alınan Rum ressamlara ait eserlerle ilgili Kültür Komitesi’nin önerisi çerçevesinde ve hükumetle de istişare edilerek kolektif bir karar ürettiklerini söyleyerek, bu resimleri sahiplerine iade edeceklerini kaydetti. Buna karşılık Anastasiadis’in de bir jest yaparak Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu’nda 1963 öncesinde kayıtları bulunan Kıbrıslı Türk sanatçılara ait kayıtları ileteceklerini belirttiğini aktaran Akıncı, bugün üzerinde mutabakat sağlanan konuların Kıbrıs’ta yaşayan tüm toplumların yaşam kalitesini artırmaya dönük, güvenliklerini ve kültürlerini ilgilendiren konularla ilgili olduğunu, bu alınan kararları önemsediğini vurguladı.

“DESANTRALİZASYON KONUSUNDA AYRINTILI SUNUM”

Rum lider Anastasiadis’in desantralizasyon konusunda ilkesel bazda ayrıntılı bir sunum yaparak görüşlerini aktardığını söyleyen Akıncı, kendilerinin de düşüncelerini söylediklerini ve derinlemesine bir değerlendirme yaptıklarını anlattı. Akıncı, şöyle devam etti:

“Anastasiadis, merkezdeki yetkilerin hangilerinin ilkesel anlamda hangilerinin merkezde kalması gerektiği konusunda düşüncelerini söyledi. Ama o yetkilerin tümü üzerinde ayrıntılı, somut olarak kanatlara verilsin şeklinde bir çalışma yine eksik kaldı. Anastasiadis bu konudaki çalışmalarını daha da sürdüreceğini söylüyor. Biz de bu çalışmaları gelecekte de değerlendirebileceğimizi düşünüyoruz. Bir konunun altını yeniden çizmekte fayda görüyorum. Yanlış anlamalara meydan vermemek bakımından. Ne kadar daraltılırsa daraltılsın merkezdeki yetkiler, bir miktar yetki kalacak. O miktar yetkinin nasıl kullanılabileceği önemli olmaya devam edecektir. Siyasi eşitlik de bu noktada önem arz ediyor. Geriye kalacak yetkiler merkezin elinde bulunduracağı yetkiler ne kadar dar olursa olsun orada kararların nasıl üretileceği meselesidir. Siyasi eşitlik kararlara etkin katılım o konuda da kendini göstermektedir. Bu alanlardaki tarafların pozisyonu aynı şekilde devam ediyor.”

İHA


Anahtar Kelimeler:
KıbrısMustafa Akıncı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.