Öne Çıkanlar son dakika korona virüs spor toto süper lig birliklerin önünde ki otobüsler fethiye

Esad: Türk saldırganlığına Suriye'nin her yerinde karşılık vereceğiz

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’den mektup getiren Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Faleh el Fayyad’ı kabul eden Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, bu vesileyle ikinci haftasındaki Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklama yaptı.

Barış Pınarı için 'apaçık saldırganlık' diyen Esad, "Türk saldırganlığına Suriye'nin her yerinde tüm meşru araçlarla karşılık vereceğiz" vurgusu yaptı.

Suriye Arap Haber Ajansı SANA'ya göre "Bölge ülkelerine yönelik dış emeller tarih boyunca hiç durmadı. Erdoğan rejiminin ülkemize karşı yürüttüğü Türk saldırganlığı, taşıdığı tüm yalancı şiarlara rağmen, açık bir ihlal ve işgaldir" diyen Esad, şöyle devam etti:

"Suriye, bu işgale (Erdoğan rejiminin) vekilleri ve teröristlerini vurmak kanalıyla cevap veriyor, bunun tüm şekillerine Suriye topraklarındaki her bölgede meşru tüm araçlarla karşılık verecek ve karşı koyacak."

SANA, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı resmi kaynağına dayanarak "Türkiye’nin Suriye topraklarına yönelik saldırganlığı, Erdoğan rejiminin yayılmacı hırsları ve geçmiş zaman evhamlarının bir sonucu olup Ankara'ya Astana süreci çerçevesindeki garantör konumunu kaybettirdi, tüm Suriyeliler bu saldırıya karşı koymak için birleşti" açıklamasına da yer verdi. 

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı açıklaması şöyle:

"Uluslararası kınamalara rağmen Erdoğan rejiminin Suriye’ye karşı saldırganlığında müteşebbis olduğunu, faşist Erdoğan rejiminin gerçek yüzünü açığa çıkaran uluslararası tüm örf ve kanunlarını açık şekilde ihlal ile ölüm ve yıkım ekmeye devam ettiğini söyledi.

Kaynak, bu hain ve gaddar Türk saldırganlığının Erdoğan rejiminin genişlemeci hırsları ve geçmiş zaman evhamlarının bir sonucu olduğunu, desteğin tüm şekillerini sunduğu terörist grupların safında durduğunu gösterdiğini ve Suriye krizine çıkış yolu bulmak için akan bütün çabalara sert bir darbe indirdiğini dolayısıyla, Türk rejiminin başta saldırganlığının Astana prensipleri ve kararları ile çeliştiğinden dolayı Astana çerçevesinde garantörlüğünü düşürdüğüne dikkat çekti.

Kaynak, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin, Türk saldırganlığını mutlak bir şekilde reddettiğini ve Suriye’nin iç işlerine müdahalesini mutlak bir şekilde reddetiğini bir kez daha yinelediğini ve Suriyelilerin istisnasız tüm Suriyelilerin gaddar Türk saldırganlığına karşı koymada ulusal bayrak altında, toprak ve halk olarak Suriye’nin birliği egemenliği ve ulusal bağımsız kararını korumak ve Suriye’nin ulusal konularda müdahale etmesine hiç kimseye izin vermeyeceği yolunda tek vücut olduklarını belirtti.

Kaynak, bütün uluslararası toplumu, Erdoğan rejimine, Suriye’ye karşı saldırganlığına son vermesi, sonuçlarından tamamen sorumlu tutulması, bölgedeki ve dünyadaki güvenlik, barış ve istikrara tehdit teşkil eden yıkıcı politikalarını bırakmaya zorlama yükümlülüğünü yerine getirmekle mükellef olduğunu vurguladı."

Sputnik


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tek Vücut 8 ay önce

Yıllarca bağrınızda teröristleri barındırdınız! Türk milleti, bu en haklı davasında kimseden akıl alacak ve korkacak değildir!
Türk Milleti, Kılıç Arslanın soyundan, Malazgirt Savaşından gelir!
Ulu Önderin de buyurduğu üzere:
Türk milleti, hakkını, haysiyetini, şerefini tanıtmaya kadirdir. Türk vatanının bir karış toprağı için bütün millet bir vücut olarak ayağa kalkar.

Avatar
İbrahim 8 ay önce

Salak adam oyunu görmüyor Türkiye kendini emniyete alıyor.guvenli bölgeden sonra doğudan sdg batıdan da İsrail kendilerini öpecek farkı nda değil.guvenli bölgeden sonra büyük savaş geliyorrrrrrrrr

Avatar
Dzgn 8 ay önce

Aptal esat,, o zaman demezlermi milletinden niye terőristlerinle saklanıyorsun niye halk ın yanında degil,,geri zekalı fakir milletin niye turkiyede,, zenginlerin batıda vatansız dolanıyo turluyo hiç dűşûndûnmű beyinsiz,,,

Avatar
Mehmet 8 ay önce

Türk milleti tarihin eski dönemlerinde olduğu gibi ancak toprak ve can güvenliği saldırı altındayken ayağa kalkarak direnmiş, mazlunlarada umut olmuştur...Tarihimizde bir ilk olarak amacı meçhul, Ancak siyonist BOP projesinde yok edilmesi gereken Suriyenin inatla BOP sorumlusu bir zatın hedefi olması ancakrol gereği kavgalı oldukları israil- abd eşkiyalarını sevindirir...Hele dünyada yanında foto çektirmenin dahi yasak olduğu bir askeri fabrikayı, 150 yıllık askeri okulu ,dış borca karşı ülkenin getirisi olan kaynakları ipotek altına alınırken, " Türk ve Türkiye ifadelerini kulanamıyacaksınız"..."Türk...TC ibareleri süraatle kaldırılacak..." diyen TC% nin başkanı ne amaçla bu akıl dışı uygulamaları yapıyorsun demeden sorgulamadan aciz bir toplumun Amacı bence meçhul olan Suriye askeri harekatına %75 oranında destek vermesi pek inandırıcıcbir milliyetçi anlayış olamaz olsa olsa mevcut siyasi iradenin dümen suyunda gitme olurki buda aldatıcı birtepkinin yansımasıdır...

Avatar
Mikail 8 ay önce

Esad sen elime gecer sen ilk senin bogazını sokacam geri zekalı senin milletin hepsi türkiyede sende namus olsaydı o ülkeyi bu hale getirmezdin karaktersiz

Avatar
Teknik servis.. 8 ay önce

Dzgün.. Yorumunu çok beyendim. Ve çok mantıklı
...